WYDANIE ONLINE

Niektórzy kierowcy i przedsiębiorcy są przekonani, że w pojazdach specjalnych nigdy nie trzeba używać wykresówek ani kart kierowców. Jest to jednak błędne przekonanie, ponieważ w niektórych pojazdach specjalnych masz taki obowiązek. Od czego to zależy?

czytaj więcej »

Bywa, że pracownik składa wniosek o wydanie mu kopii informacji o przychodach, ponieważ np. zgubił przekazany mu wcześniej oryginał. Jak, zgodnie z przepisami, wydaje się taką kopię i jak to udokumentować w dokumentacji kierowcy?

czytaj więcej »

Zazwyczaj firmy transportowe korzystają przy zakupach paliwa za granicą z kart paliwowych. Problem w tym, że stawki podatku od paliwa są we Francji bądź Luksemburgu inne niż w Polsce. Czy zatem zaliczyć do kosztów kwotę z faktur brutto czy netto?

czytaj więcej »

Kierowca wykonujący przewozy w oparciu o umowę o dzieło może otrzymać pokrycie kosztów podróży służbowych, gdy wynika to z treści umowy zawartej między nim a firmą. Warto zawrzeć w umowie takie zapisy. Dlaczego?

czytaj więcej »

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierowcy nie może pracować w nadgodzinach bez ograniczeń. Przepisy określają w tym przypadku ścisły limit godzin nadliczbowych, którego przekraczanie jest zabronione.

czytaj więcej »

Ministerstwo Pracy potwierdza, że nie wolno badać pracowników alkomatem

czytaj więcej »

Przewoźnikom będzie groził zakaz prowadzenia firmy za jazdę na oleju opałowym

czytaj więcej »

Zdarza się, że kierowcy, którzy w ramach działalności gospodarczej oferują usługi transportowe, dostają zlecenia od innych firm transportowych. Podpisywanie umowy jest w tej sytuacji zbędne.

czytaj więcej »

Zdarza się, że kierowca w jednym tygodniu zrobi dwa odpoczynki skrócone, 24-godzinne. Czy w takiej sytuacji trzeba je oba zrekompensować? A jeśli tylko jeden, to który?

czytaj więcej »

Nie wszyscy wiedzą, że przerwy w pracy dotyczą również kierowców pracujących na zlecenie – w tym samozatrudnionych. W przypadku kontroli mogą dostać karę nie tylko za brak przerw w jeździe. Kiedy tak będzie?

czytaj więcej »

Kierowca zatrudniony w firmie poprosił pracodawcę o wypożyczenie ciągnika siodłowego w celu prywatnego przejazdu tym autem. Czy przedsiębiorca może wypożyczyć samochód swojemu pracownikowi i jakich obowiązków powinien w związku z tym dopełnić?

czytaj więcej »

Czy auto wykonujące wywóz nieczystości (ścieki, osad) na potrzeby własne powinno posiadać tachograf, jeśli nie jest to wywóz z gospodarstwa domowego? Sprawdź, w jakich sytuacjach wywóz ścieków jest zwolniony z rejestracji czasu pracy kierowców.

czytaj więcej »

Bardzo trudno jest uzyskać zwolnienie od kary za brak wykresówek za pomocą tłumaczenia, że zostały utracone albo zniszczyły się z powodu pożaru, powodzi czy innego tego typu zdarzenia. Jednak zawsze warto próbować i odwołać się od nałożonej kary. Jak to zrobić skutecznie?

czytaj więcej »

Dwuosobowa załoga kierowców ma prawo stosować łagodniejsze normy czasu pracy – dłuższe okresy rozliczeniowe i krótsze odpoczynki. Ale czy po zmianie pojazdu lub jednego kierowcy inspektor ITD uzna dwóch kierowców za załogę?

czytaj więcej »

Wielu kierowców i przedsiębiorców ma przekonanie, że wpisy manualne zawsze mogą zastąpić urlopówkę. To nieprawda – w niektórych sytuacjach lepiej użyć zaświadczenia zamiast wpisu manualnego, a są też sytuacje, kiedy nie masz wyboru i zaświadczenie jest konieczne.

czytaj więcej »

wiper-pixel