WYDANIE ONLINE

W związku z epidemią koronawirusa przesunięto ostatnie głosowania nad pakietem mobilności, ale prace nadal trwają. Musimy więc przygotować się na jego wejście w życie, bo nie wygląda na to, żeby z tego zrezygnowano.

czytaj więcej »

Cudzoziemcy spoza UE i EOG mają wpisany wymiar etatu w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwoleniu na pracę. Czy to znaczy, że nie można im obniżyć wymiaru etatu i skorzystać z dofinansowania do wynagrodzenia?

czytaj więcej »

Podczas epidemii zdarza się, że trudno wykonać przewozy, na których wykonanie została wcześniej podpisana umowa. Czy mimo to przewoźnikowi należy się wynagrodzenie od zleceniodawcy? I czy przewoźnik ma prawo odstąpić od umowy, skoro nie może wykonywać przewozów?

czytaj więcej »

Jeśli nie dla wszystkich Twoich kierowców masz pracę podczas epidemii, to możesz wprowadzić przestój i wypłacać im niższe wynagrodzenia. Tylko pamiętaj, że przepisy przewidują dwa różne przestoje – jeden z Kodeksu pracy, a drugi z tarczy antykryzysowej. Czym się od siebie różnią?

czytaj więcej »

Doręczenie elektroniczne będzie początkowo domyślnym, a docelowo podstawowym sposobem przesyłania korespondencji wymagającej potwierdzenia jej nadania lub odbioru. E-maile zastąpią więc dzisiejsze listy polecone.

czytaj więcej »

Manipulacje tachografem będą traktowane w Hiszpanii jako przestępstwo, a nie jako wykroczenie. Za taki czyn będzie grozić nawet do trzech lat więzienia.

czytaj więcej »

Od 4 maja 2020 r. wnioski o wydanie karty do tachografu cyfrowego wypełnione na starych formularzach nie są już przyjmowane. Zmieniono też formularze oświadczeń, które trzeba dołączyć do wniosku. Gdzie je znaleźć?

czytaj więcej »

Komisja Europejska zaleca składanie wniosków o nową kartę przez Internet, a jeśli kierowca nie dostanie nowej karty na czas, powinien zabierać w trasę starą. Powinien też zachować dowód wniosku o wymianę wygasłej karty i przedstawiać go organom kontroli.

czytaj więcej »

Z przepisów znikną niejasności związane z cofaniem uprawnień do kierowania pojazdami. Niestety, nie wszystkie – nadal nie wiadomo, czy kierowca, któremu cofnięto uprawnienia kat. B, może mieć wydane prawo jazdy kat. C lub D.

czytaj więcej »

Rząd planuje rewolucję w zakresie elektronicznych opłat za drogi. System viaTOLL będzie nadzorowany przez Krajową Administrację Skarbową, zostanie przebudowany, a lista kar nakładanych na kierowców i przewoźników znacznie się wydłuży.

czytaj więcej »

Od 18 kwietnia zaczęła obowiązywać druga tarcza antykryzysowa. Przewidziano w niej m.in. możliwość ubiegania się o zwolnienie ze składek dla firm 10–49, zniesienie wymogu zatrudnienia pracowników po okresie otrzymywania dopłat do pensji, a także zmiany w świadczeniu postojowym.

czytaj więcej »

Zmiany w procedurze kontroli ITD, wydawaniu zaświadczeń ADR, egzaminach po kwalifikacji zawodowej kierowców i przewozach regularnych. Takie m.in. rozwiązania przewiduje kolejna, już trzecia, specustawa dla przedsiębiorców, która właśnie została przegłosowana przez Sejm i trafiła do Senatu.

czytaj więcej »

Kontrola u mikroprzedsiębiorcy ma się kończyć najpóźniej w ciągu 12 kolejno następujących po sobie dni roboczych. Kontrolerzy nie mogą wliczać do czasu kontroli tylko tych dni, w których wykonywali czynności w siedzibie firmy.

czytaj więcej »

W czasie epidemii niektórzy kierowcy nie pracują z powodu przestoju, kwarantanny albo idą na urlop bezpłatny. Który punkt należy zaznaczyć w druku o działalności kierowcy po takim okresie?

czytaj więcej »

wiper-pixel