WYDANIE ONLINE

Jeśli przedsiębiorca incydentalnie powierzy pracownikowi wykonywanie pracy w czasie przestoju, nie będzie musiał zwracać dofinansowania za cały miesiąc, lecz proporcjonalnie. Taką interpretację przepisów specustawy przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

czytaj więcej »

U naszych południowych sąsiadów termin płatności opłat drogowych „post pay” został wydłużony do 90 dni. Z kolei operatorzy kart flotowych sami wprowadzają dłuższe terminy płatności. Kiedy możesz skorzystać z późniejszych rozliczeń?

czytaj więcej »

Dofinansowanie wynagrodzenia z tarczy antykryzysowej może obejmować m.in. dodatek stażowy i premię regulaminową, ale uznaniowej nagrody już nie. Tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

czytaj więcej »

„Wakacje leasingowe” są jedną z ulg dostępnych dla przedsiębiorców w czasie epidemii COVID-19. Jeśli jednak z niej skorzystasz, może się okazać, że fiskus nie uzna Twojej umowy za umowę leasingu. A więc nie będziesz mógł wykupić samochodu po niższej cenie.

czytaj więcej »

Z kwarantanny zostały zwolnione osoby jadące tranzytem przez Polskę. Zmieniły się też zasady dotyczące maksymalnej liczby pasażerów w autobusach. Ponadto wreszcie w przepisach zapisano wprost, że kwarantanny nie muszą odbywać kierowcy busów od 7 do 9 miejsc.

czytaj więcej »

Niższa izba parlamentu w Niemczech zdecydowała, że zwolnienie z opłat drogowych ciężarówek napędzanych gazem LNG lub CNG będzie przedłużone o kolejne 3 lata. Ostatecznie sprawa zostanie rozstrzygnięta w czerwcu.

czytaj więcej »

Odstępstwa od limitów czasu jazdy, przerw i odpoczynków, nie zostały w Polsce przedłużone na okres po 31 maja. Z pewnością będą z nich także rezygnować inne kraje, ponieważ zaapelowała o to Komisja Europejska.

czytaj więcej »

Parlament Europejski zdecydował, że unijne oznaczenia będą obowiązkowe nie tylko w przypadku opon do pojazdów osobowych, ale również ciężarowych. Jakie informacje będą zawierały nowe nalepki i od kiedy zostaną wprowadzone?

czytaj więcej »

Po wejściu w życie pakietu mobilności czeka nas prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o używanie tachografów. Kierowcy będą musieli odnotowywać za pomocą wpisów manualnych wszystkie aktywności poza jazdą, a nie tylko, jak się dotychczas utarło, odpoczynki.

czytaj więcej »

Parlament Europejski stwierdził, że państwa członkowskie powinny automatycznie przedłużać ważność dokumentów stosowanych w transporcie, m.in. licencji, jeśli podczas epidemii jest problem z ich terminowym przedłużeniem. Jakie jeszcze dokumenty mogą być używane po okresie ważności?

czytaj więcej »

Przygotowywany jest projekt przepisów, które mają pomóc firmom w kłopotach utrzymać płynność finansową w czasie przygotowywania działań naprawczych i umożliwić ich sfinansowanie w ramach planu restrukturyzacyjnego. Na jakich warunkach można będzie dostać wsparcie?

czytaj więcej »

Może się zdarzyć, że z powodu epidemii koronawirusa nie dasz rady wykonać umowy przewozu – w terminie lub wcale. Teoretycznie mógłbyś uniknąć odpowiedzialności, np. kary umownej, powołując się na siłę wyższą. Ale tylko wtedy, gdy użyjesz dobrych argumentów.

czytaj więcej »

W ostatecznej wersji tarczy antykryzysowej 3.0 znalazły się wszystkie rozwiązania dla transportu, o których pisaliśmy, kiedy prace nad tą ustawą były na etapie projektu. Oprócz tego uchwalono jeszcze kilka innych zmian, które są ważne dla firm transportowych.

czytaj więcej »

Rząd przygotował projekt następnej specustawy antykryzysowej. W nowych przepisach będą przewidziane m.in. dopłaty do kredytów dla przedsiębiorców, wakacje kredytowe dla konsumentów, ochrona polskich firm przed wrogim przejęciem oraz uelastycznienie prawa pracy. Z czego może skorzystać branża transportowa?

czytaj więcej »

Pracodawca może mierzyć temperaturę pracownikom tylko wtedy, gdy nakaże mu to Główny Inspektor Sanitarny. Sama zgoda pracownika na przeprowadzenie pomiaru temperatury nie jest wystarczająca.

czytaj więcej »

Z dniem 24 maja 2020 r. rozpoczęły swój bieg lub – w przypadku terminów, które uległy zawieszeniu – zaczęły biec dalej terminy w postępowaniach administracyjnych oraz sądowych. Do kiedy możesz się odwołać, jeśli zostałeś niedawno ukarany przez ITD lub inne służby?

czytaj więcej »

Wielu kierowców i zarządzających transportem ma przekonanie, że zaświadczeń o działalności kierowcy nie trzeba już wystawiać w żadnej sytuacji. Jest to przekonanie całkowicie błędne – co właśnie potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

czytaj więcej »

W związku z nadal trwającą epidemią, ale jednocześnie powolnym odmrażaniem gospodarki Komisja Europejska przygotowała wskazówki dla przewoźników, jakich zasad powinni przestrzegać przy przewozie podróżnych. Co warto wprowadzić?

czytaj więcej »

Już niedługo wnioski o zwolnienie ze składek ZUS oraz o postojowe będzie można złożyć tylko przez Internet. Ma to znacznie przyspieszyć rozpatrywanie tego typu spraw.

czytaj więcej »

wiper-pixel