WYDANIE ONLINE

Na podstawie tarczy antykryzysowej zmieniły się zasady dokonywania potrąceń z pensji pracowników. Jednak nowe przepisy są mocno nieprecyzyjne, więc okazało się, że w praktyce powodują sporo problemów. Jak możesz sobie z nimi poradzić?

czytaj więcej »

GITD poinformował, jak postępuje z wnioskami o przedłużenie licencji wspólnotowej i świadectw kierowcy w związku z wejściem w życie rozporządzenia 2020/698 z 25 maja 2020 r. Rozporządzenie ustanawia tymczasowe procedury, dotyczące odnawiania lub przedłużania niektórych dokumentów stosowanych w transporcie.

czytaj więcej »

Inne kraje UE będą uznawać wizy kierowców z Ukrainy, Białorusi i innych państw, przedłużone na podstawie polskich przepisów. Spis uznawanych wzajemnie przez różne kraje procedur znajdziesz na specjalnej stronie WWW.

czytaj więcej »

Zakończyły się prace nad ustawą, która wprowadza rewolucję w zakresie elektronicznych opłat za drogi. System przejmie Krajowa Administracja Skarbowa, która zleci jego przebudowanie, tak aby należności były pobierane w technologii satelitarnej. Opłat będziemy dokonywać przez urządzenia mobilne albo nowe urządzenia pokładowe. Od kiedy?

czytaj więcej »

Już wkrótce sprawy przewoźników, którzy chcą uzyskać odstępstwo od warunków technicznych dla pojazdów, będą załatwiane znacznie szybciej i prościej. Zmianę procedury przewiduje projekt zmiany ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

czytaj więcej »

Od 30 lipca zaczną obowiązywać zmiany w unijnej dyrektywie o delegowaniu. Delegowani pracownicy będą musieli dostawać w państwie przyjmującym taką samą pensję, jak tamtejsi obywatele. Czy takie zasady będą dotyczyły też kierowców w transporcie międzynarodowym?

czytaj więcej »

W ustawie w wersji zaakceptowanej przez Sejm i przekazanej do Senatu znalazły się wszystkie rozwiązania, o których pisaliśmy, kiedy prace były na etapie projektu. Do ustawy wprowadzono co prawda ponad sto poprawek, jednak w większości nie mają one wpływu na sytuację firm z branży transportu drogowego.

czytaj więcej »

Zakażenie się koronawirusem w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych może być uznane za chorobę zawodową. Trzeba tylko spełnić pozostałe warunki. Tak wyjaśniło MRPIPS w odpowiedzi na interpelację poselską.

czytaj więcej »

Prezes UODO zajął stanowisko w sprawie zgłaszania członków rodziny pracownika do ubezpieczenia społecznego. Stwierdził, że pracodawca nie musi wypełniać w takiej sytuacji obowiązku informacyjnego, mimo że ma dostęp do danych osobowych.

czytaj więcej »

Czy czas jazdy związany z wjazdem na prom lub pociąg i zjazdem powinien być zaliczony do dziennego, tygodniowego i dwutygodniowego czasu jazdy? Czy te czynności zaliczane są do czynności odpoczynku dzielonego? Sprawdźmy!

czytaj więcej »

Jakie kary grożą przedsiębiorcy oraz zarządzającemu transportem, w sytuacji gdy kontrolujący stwierdzi nieprawidłową pracę selektorem aktywności przez zatrudnionego kierowcę? Czy można je zmniejszyć, odbierając od kierowcy oświadczenie o przeszkoleniu i nakładając na niego karę upomnienia?

czytaj więcej »

Tak, ale w praktyce jest to bardzo trudne. Tego rodzaju ubezpieczenia są obwarowane wieloma bardzo trudnymi do spełnienia warunkami, które dodatkowo należy spełnić łącznie. Jeśli jednak je spełniasz, warto spróbować – może Ci się to bardzo opłacać.

czytaj więcej »

W związku z epidemią koronawirusa wiele firm transportowych nie może dotrzymać zawartych przez siebie umów. Jeśli za niewywiązanie się z umowy grożą Ci wysokie kary, warto skorzystać z wyjścia, które daje Ci prawo cywilne.

czytaj więcej »

W tym roku przy obliczaniu wynagrodzeń za urlop wielu pracodawców będzie musiało uwzględnić zmiany, wprowadzone w firmie z powodu epidemii. Jeśli też masz u siebie kierowców, którzy są na przestoju albo mają obniżony wymiar czasu pracy, sprawdź, jak obliczyć ich wynagrodzenie urlopowe.

czytaj więcej »

wiper-pixel