WYDANIE ONLINE

W pakiecie mobilności przewidziano, że od początku 2025 roku okres kontrolny zostanie dwukrotnie wydłużony – z 28 do 56 dni. Wydłużenie kontrolowanego okresu spowoduje, że inspektor na drodze zobaczy naruszenia, które teraz są dla niego niewykrywalne. Jakie to naruszenia?

czytaj więcej »

W pakiecie mobilności jest sporo przepisów, które nie są jednoznaczne, więc przewoźnicy i kierowcy mają wątpliwości, w jaki sposób planować czas pracy. Teraz będzie łatwiej, bo Komisja Europejska opublikowała pierwsze wyjaśnienia na ten temat.

czytaj więcej »

W niedawnym orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że jeśli praca kierowcy ma związek z terytorium innego państwa, to należy stosować obowiązki, wynikające z dyrektywy o delegowaniu, a także z przepisów krajowych, takich jak Loi Macron czy MiLoG. Sprecyzował też, jak badać ten związek.

czytaj więcej »

Tak jak zapowiadaliśmy, od 5 grudnia 2020 r. kierowcy nie muszą wozić ze sobą prawa jazdy. Policja i ITD mają dostęp do danych on-line, ale Ty też możesz z nich korzystać, np. przy wypożyczaniu samochodu, przy wykupowaniu ubezpieczenia albo podczas kolizji. Gdzie znajdziesz swoje prawo jazdy w wersji cyfrowej?

czytaj więcej »

Zdarza się, że polski przedsiębiorca transportowy chce wynająć pojazd za granicą, np. na Litwie, i używać go do wykonywania przewozów drogowych. Niestety, jeśli masz taki plan, ostrzegamy, że możesz mieć trudności z jego realizacją, ponieważ wiele urzędów odmawia wpisania takich pojazdów do licencji.

czytaj więcej »

Zgodnie z przepisami pracodawca jest zobowiązany do przestrzegania określonej procedury, gdy okaże się, że pracownik został zarażony koronawirusem. Sprawdź, jak postępować, żeby nie pominąć żadnej z ważnych spraw.

czytaj więcej »

Żeby wypłacić zasiłek chorobowy albo opiekuńczy, potrzebne są Informacje o kwarantannie lub izolacji. Gdzie możesz je znaleźć i co zrobić, gdy są niezgodne z prawdą?

czytaj więcej »

Zdarza się, że firma pracuje od poniedziałku do piątku, ale co jakiś czas, np. raz w miesiącu, w weekend wykonuje dodatkowy kurs. Jest to ujęte w harmonogramie miesięcznym. Jak należy wynagrodzić kierowcy taką pracę?

czytaj więcej »

Nowa tarcza finansowa – tylko dla niektórych przewoźników

czytaj więcej »

Terminy związane z badaniami pracowników będą wydłużone

czytaj więcej »

wiper-pixel