WYDANIE ONLINE

Pytanie: Kiedy wpisać fakturę VAT z terminem zapłaty 45 dni do Księgi Przychodów i Rozchodów? Jak ją rozliczyć?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy dźwig, który przekracza jeden z parametrów (długość − 23 m, szerokość − 3,2 m, wysokość − 4,5 m, rzeczywista masa całkowita − 60 t), jest pojazdem ponadnormatywnym? Czy trzeba mieć zezwolenie na wykonywanie przewozów nienormatywnych, aby poruszać się nimi?

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzę firmę transportową. Czasami wypożyczam swojego kierowcę koledze, który również jest przewoźnikiem, na zastępstwo. Przed kilka dnia kierowca jeździ autem kolegi na jego licencji. W jakie urlopówki należy wyposażyć kierowcę − moje czy kolegi? Jakie papiery powinienem pozostawić u siebie w firmie w razie kontroli? Czy powinna być podpisana umowa użyczenia kierowcy lub faktura w przypadku kontroli urzędu skarbowego?

czytaj więcej »

Przewoźnika nie karze się za samo przekroczenie dopuszczalnych parametrów pojazdu. Gdy takie przekroczenie wystąpi, a przewoźnik nie ma wymaganego zezwolenia, dostaje karę za jego brak.

czytaj więcej »

Przejazdy wykonywane w związku z odśnieżaniem dróg w zimie są zwolnione z obowiązku rejestracji czasu pracy za pomocą tachografu.

czytaj więcej »

Rosja kolejny raz przesunęła wprowadzenie nowych przepisów, zgodnie z którymi nie będą respektowane karnety TIR. Tym razem zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2014 r.

czytaj więcej »

Kierowcy odmawiają przyjęcia mandatów za wykroczenia namierzone policyjnym radarem. Argumentują, że urządzenia źle działają, a ponadto Główny Urząd Miar ich nie zbadał.

czytaj więcej »

Pytanie: Moja firma będzie odśnieżać drogi. Kierowca ma aktualne zaświadczenie lekarskie, ważne orzeczenie psychologiczne oraz prawo jazdy kategorii C. Czy aby prowadzić samochód ciężarowy z pługiem i piaskarką, potrzebne jest również zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego dla kierowców przewożących rzeczy? Czy powinienem wystawić kierowcy świadectwo kwalifikacji zawodowej?

czytaj więcej »

Pytanie: Kierowca w ciągu miesiąca przejechał godzinę na tachografie cyfrowym, inne przewozy w ciągu tego okresu wykonywał na tachografie analogowym. Czy obowiązuje go sczytanie karty kierowcy?

czytaj więcej »

Właściciel firmy transportowej musi przechowywać dokumentację pracowniczą kierowcy. Natomiast gdy sam kieruje pojazdem, to nie ma obowiązku prowadzić swoich akt.

czytaj więcej »

Jeśli dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi nie więcej niż 3,5 tony, to wykonywany nim przewóz nie podlega ustawie o transporcie drogowym. Gdy przekracza tę wartość, trzeba spełnić wymogi ustawy.

czytaj więcej »

Jeżeli osoba, która wynajmuje pojazd, używa go do własnej działalności w promieniu do 100 km od swojego gospodarstwa lub przedsiębiorstwa, nie musi używać tachografu.

czytaj więcej »

Większość kierowców nie będzie musiała robić badań lekarskich przy wymianie prawa jazdy. Ponowne badania będą konieczne dla kierowców ciężarówek i autobusów.

czytaj więcej »

ITD, wszczynając postępowanie administracyjne, powinna pouczyć przewoźnika o możliwości uniknięcia odpowiedzialności za złamanie przepisów. Tak wynika z wyroku WSA.

czytaj więcej »

Kierowcy odbywającemu zarówno zagraniczną, jak i krajową delegację przysługuje ryczałt za nocleg, nawet gdy nie okazał rachunku za hotel.

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem przedsiębiorcą, który wykonuje przewóz na potrzeby własne. Osobiście prowadzę pojazd o DMC powyżej 12 ton, z którego korzystam sporadycznie. Czy muszę wypełniać zaświadczenie o działalności, kiedy pojazd nie jest używany?

czytaj więcej »

Polskie przepisy dotyczące ochrony praw pasażerów autobusów i autokarów będą dostosowane do prawa wspólnotowego.

czytaj więcej »

Właściciel odpowie również za jazdę na czerwonym świetle. Natomiast mandaty za zbyt szybką jadę będą zależały od liczby kilometrów. Takie zmiany proponują posłowie PO i PSL.

czytaj więcej »

Straż miejska ma prawo korzystać ze stacjonarnych fotoradarów. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

czytaj więcej »

Minister pracy zaproponował wprowadzenie minimalnej stawki wynagrodzenia dla osób pracujących na podstawie umów zleceń. Wynosiłaby ona 10 zł za godzinę.

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonuję transport międzynarodowy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t, zatrudniam 3 pracowników na pół etatu. Czy mam obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowcy?

czytaj więcej »

W 2014 roku system viaTOLL ma być powiększony o 600 km nowych dróg. Będą do niego włączane drogi nowo budowane i nowo oddawane do ruchu.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2014 r. więcej dróg na Białorusi będzie płatnych. BelTOLL zostanie rozszerzony o 118 km.

czytaj więcej »

Certyfikat kompetencji zawodowych w krajowym transporcie rzeczy wydany w 2003 roku jest nadal ważny. Może więc być wykorzystany do uzyskania licencji międzynarodowej.

czytaj więcej »

Podkarpacka Służba Celna chce, aby puste ciężarówki jadące z Ukrainy szybciej przekraczały granicę.

czytaj więcej »

Od 1 grudnia 2014 r. ciężarówki mogą jeździć po szwedzkich drogach wyłącznie na zimowych oponach. W Norwegii ten wymóg obowiązuje od 15 listopada.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy kwota diety delegacji zagranicznej dla pracownika spoza sfery budżetowej może być niższa niż dieta w Polsce lub w danym kraju, gdzie pracownik przebywał?

czytaj więcej »

Aby zakwalifikować przewozy jako regularne specjalne, wystarczy, że dotyczą określonej grupy osób i są cykliczne. Tak orzekł NSA.

czytaj więcej »

Kierowcy będą karani za brak wyrejestrowania auta i zyskają dostęp do swoich punktów karnych. Takie zmiany w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców planuje rząd.

czytaj więcej »

wiper-pixel