WYDANIE ONLINE

Rząd chce m.in., aby zatrzymany po raz pierwszy pijany kierowca tracił prawo jazdy na co najmniej 3 lata. W każdym samochodzie ma być obowiązkowy alkomat. Instytut Transportu Samochodowego przedstawił swoje propozycje.

czytaj więcej »

W 2014 roku kara za brak ubezpieczenia OC auta osobowego wzrośnie o 160 zł, a ciężarówki o 240 zł.

czytaj więcej »

Katalog prac dozwolonych w niedziele i święta został rozszerzony. Pracodawca będzie miał obowiązek rekompensowania tych prac.

czytaj więcej »

Jeżeli tak nie jest, nie powinno się karać za brak opłaty. Kierowca może nie zdawać sobie sprawy, że jedzie płatnym odcinkiem drogi. Tak orzekł warszawski sąd.

czytaj więcej »

Przewóz na potrzeby własne występuje nie tylko, gdy wyprodukowane rzeczy są przewożone do finalnego odbiorcy. Tak wynika z wyroku NSA.

czytaj więcej »

Po powrocie kierowcy z trasy sporządzony przez niego wydruk należy uzupełnić, wręczając mu zaświadczenie o działalności. Data na zaświadczeniu nie może być fałszywa.

czytaj więcej »

Kierowca mający własną działalność może wykonywać przewóz na potrzeby własne. Taki przewóz także podlega ustawie o czasie pracy kierowców.

czytaj więcej »

Pytanie: Miesiąc temu zatrudniliśmy kierowcę. Przejechał cztery razy na trasie międzynarodowej i raz na trasie krajowej. Podróż nowego kierowcy odbywała się w obecności kierowcy pracującego wiele lat w firmie, czyli w podwójnej obsadzie. Ponieważ zbliża się koniec miesiąca, muszę rozliczyć obu kierowców. Jak mam to zrobić? Jak wygląda rozliczenie diet i ryczałtów?

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem właścicielem dwóch firm transportowych. Jedna jest zarejestrowana na osobę fizyczną i posiada licencję na krajowy transport drogowy. Druga to spółka z o.o. i posiada licencję międzynarodową. Czy istnieje możliwość użyczania kierowców z pierwszej firmy do spółki z o.o.? Jeżeli tak, to na podstawie jakiej umowy mogę to zrobić?

czytaj więcej »

Pytanie: Zatrudniamy 10 kierowców. Chcemy zastosować ustalenia dotyczące: norm czasu pracy, indywidualnych rozkładów czasu pracy, ruchomych dodatkowych dni wolnych, dopuszczalnej liczby nadgodzin, zasad zaliczania przerw i dyżurów do czasu pracy, pory nocnej, godzin niedzieli, zasad ustalania ryczałtów za nadgodziny i zaliczek za dyżury, zasady odbywania i rozliczania podróży służbowych itp. Nie jesteśmy obowiązani do wprowadzenia regulaminu. Czy możemy wprowadzić i stosować regulamin pracy i wynagradzania? Czy taki regulamin może być w jednym spójnym dokumencie? Czy możemy takie uregulowania wprowadzić obwieszczeniem? Czy wystarczy oświadczenie o zapoznaniu się z obwieszczeniem pracownika, czy należy mu przekazać obwieszczenie na piśmie?

czytaj więcej »

W Austrii od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe stawki opłat drogowych.

czytaj więcej »

Od kwietnia brytyjskie autostrady będą płatne dla ciężarówek powyżej 12 ton. W Niemczech mają płacić kierowcy wszystkich pojazdów zagranicznych. Jednak Komisja Europejska wyraża sprzeciw.

czytaj więcej »

Wysokość maksymalnej podstawy wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie jest już ustalana co kwartał.

czytaj więcej »

Zmieni się tryb przeprowadzania badań oraz będą nowe stawki opłat za ich wykonanie.

czytaj więcej »

W ciągu 4 lat nowe pojazdy mają być wyposażone w tachografy nowej generacji.

czytaj więcej »

Katalog pojazdów zwolnionych z opłat za przejazd po autostradach ma zostać rozszerzony.

czytaj więcej »

Kierowcy będą mogli uzyskać kolejną wizę jeszcze przed utratą ważności dotychczasowej. Takie rozwiązanie wprowadził Konsulat Federacji Rosyjskiej w Warszawie.

czytaj więcej »

Od stycznia 2014 r. stacje kontroli pojazdów muszą zapisywać podczas przeglądu pojazdu liczbę przejechanych kilometrów.

czytaj więcej »

Nowe certyfikaty potwierdzające spełnienie wymogów bezpieczeństwa pojazdów silnikowych i przyczep już obowiązują.

czytaj więcej »

Inspektorzy ITD muszą chodzić tylko w nowym umundurowaniu. Jednak nieregulaminowy strój nie unieważnia kontroli.

czytaj więcej »

Kierowca prowadzący własną działalność gospodarczą jest wyjątkowo narażony na przeciążenie pracą. Ustawa o czasie pracy kierowców pilnuje, by do tego nie doszło.

czytaj więcej »

Pracownicy wykonujący pracę w porze nocnej dostaną większy dodatek do wynagrodzenia.

czytaj więcej »

Od 7 lutego 2014 r. okres obowiązywania podwyższonych stawek opłat za myto w Czechach będzie krótszy o godzinę.

czytaj więcej »

Kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2014 roku wynosi 112.380 zł.

czytaj więcej »

Mając zezwolenie kat. VI, nie trzeba już uzyskiwać zezwolenia kategorii V. Nie oznacza to jednak, że wolno jeździć pojazdami określonymi w kat. VI po drogach określonych w kat. V.

czytaj więcej »

Pytanie: Posiadam holownik pomocy drogowej − samochód 4-osiowy z widłami do holowania tirów i autobusów. Mam licencję na krajowy transport rzeczy. Czy w związku z tym mogę ściągnąć pojazd z Niemiec lub Holandii? Jakie dokumenty powinienem mieć, przekraczając granicę? Jakich dokumentów mogą żądać ode mnie służby z innych krajów? Podkreślam, że jadę tylko po uszkodzony pojazd lub właśnie go holuję.

czytaj więcej »

wiper-pixel