WYDANIE ONLINE

Przepisy dotyczące kwalifikacji kierowców wciąż sprawiają problemy większości przewoźników, mimo że obowiązują już od ponad dwóch lat. Zapewne wynika to z tego, że są dość zagmatwane, więc wielu osobom trudno je stosować. Najwięcej wątpliwości budzi kwestia, którzy kierowcy mają obowiązek zaliczać kwalifikację i kiedy powinni to zrobić. Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym tekście.

czytaj więcej »

Zlikwidowano urząd celny w miejscowości Czeremcha. Nie będzie więc już kolejowej drogi celnej prowadzącej do urzędu celnego w Czeremsze.

czytaj więcej »

Każdy przedsiębiorca transportowy ma obowiązek przechowywania wykresówek i danych z kart oraz tachografów cyfrowych swoich kierowców przez 12 miesięcy. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak w praktyce stosować ten przepis. W naszym artykule przedstawiamy cztery najczęstsze problemy związane z archiwizacją zapisów tachografów. Zobacz, jak sobie radzić w takich sytuacjach.

czytaj więcej »

Podpisywanie umów z kierowcami, a potem zarządzanie ich pracą, to skomplikowane sprawy. Musisz brać pod uwagę nie tylko rozwiązania najlepsze dla Twojej firmy, ale też dziesiątki przepisów. Jak sobie z tym poradzić? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

czytaj więcej »

Postanowiłeś założyć firmę działającą jako pomoc drogowa. Twoje przedsiębiorstwo będzie także transportowało całe auta z UE na handel. Jakie warunki musisz spełnić? Gdzie możesz uzyskać licencję na pomoc drogową?

czytaj więcej »

Znamy już wysokość minimalnego wynagrodzenia, która będzie obowiązywać w 2013 r. Wyniesie 1600 zł. Wraz z minimalną pensją wzrosną inne wskaźniki płacowe. Jakie?

czytaj więcej »

Niebawem zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o transporcie, która dotyczy przewozów okazjonalnych. O projekcie zmian i sejmowych pracach nad nimi pisaliśmy we wcześniejszych nowościach.

czytaj więcej »

Minister Transportu wydał nowe rozporządzenie w sprawie formularza listy kontrolnej. Wzór w zmienionej formie zacznie obowiązywać od 30 czerwca 2012 r. Od tego dnia kontrola przewozu towarów niebezpiecznych powinna zakończyć się przekazaniem kontrolowanemu kopii protokołu kontroli oraz formularza listy kontrolnej, sporządzonej według nowego wzoru.

czytaj więcej »

Inspekcja Transportu Drogowego zainicjowała prace nad projektem zmian w przepisach o mandatach. Chce nakładać na właścicieli pojazdów, zarejestrowanych przez fotoradary, kary w drodze decyzji administracyjnych.

czytaj więcej »

Powraca pomysł zastąpienia podatku akcyzowego, płaconego od sprowadzanych samochodów, podatkiem ekologicznym. Jakie rozwiązania znalazły się w najnowszym projekcie zespołu, który się tym zajmuje?

czytaj więcej »

Za brak zgłoszenia kupna lub sprzedaży samochodu w starostwie powiatowym będzie groziła grzywna. Takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, która ma zmienić także przepisy Kodeksu wykroczeń.

czytaj więcej »

Ograniczono zakres uprawnień pracowników GITD. Do tej pory mogli nakładać mandaty za takie same naruszenia jak inspektorzy ITD. Od dziś to się zmieniło. Za co teraz pracownicy GITD będą mogli karać?

czytaj więcej »

Od 21 czerwca inspektorzy ITD mogą ukarać kierowcę przewożącego towary niebezpieczne, a nie tylko przewoźnika. Stało się to możliwe za sprawą nowego rozporządzenia Ministra Transportu.

czytaj więcej »

Ministerstwo Sprawiedliwości chce usprawnić uiszczanie opłat sądowych. Ma to umożliwić likwidacja znaków sądowych i wdrożenie elektronicznego systemu dokonywania opłat za pośrednictwem Platformy Elektronicznych Płatności.

czytaj więcej »

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany do wzorów formularzy: VAT-22, VAT-23, VAT-24, VAT-25. Na czym polegają modyfikacje?

czytaj więcej »

Ministerstwo Finansów opracowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych. Wprowadzone zmiany mają usprawnić proces wnioskowania o udzielenie pozwoleń, ale jednocześnie umożliwią zachowanie odpowiedniej kontroli przewożonych towarów. Co się zmieni?

czytaj więcej »

Organizujesz przewozy na Białoruś? Planując przewóz, pamiętaj, że rząd tego kraju wprowadził czasowe ograniczenia na drogach dla ciężarówek. Ograniczenia wprowadzone przez Ministerstwa Transportu i Komunikacji Białorusi obowiązują przy temperaturze powietrza przekraczającej 25 stopni.

czytaj więcej »

Ostateczna wersja rozporządzenia jest niemal identyczna z pierwotnym projektem, o którym pisaliśmy w jednej z wcześniejszych aktualizacji. W rozporządzeniu określono, kiedy pilotowanie jest obowiązkowe, wymieniono też uprawnienia pilota oraz opisano oznakowanie i wyposażenie pojazdu wykonującego pilotowanie.

czytaj więcej »

Rozporządzenie w sprawie prowadzenia kursów z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych już obowiązuje. Co w nim uregulowano? Ile będą trwały kursy? Na jakie rodzaje je poklasyfikowano? Co trzeba będzie zaliczyć, żeby dostać zaświadczenie?

czytaj więcej »

Prezydent zmienił rozporządzenie w sprawie właściwości sądów rozpoznających skargi na decyzje GITD. Poprawka ma charakter czysto kosmetyczny. Jednak zasadniczy problem z określeniem właściwości sądów wciąż nie został rozwiązany. Jakie to ma dla Ciebie skutki?

czytaj więcej »

Od 28 maja 2012 r. obowiązują nowe wytyczne Głównego Inspektora Transportu Drogowego w sprawie stosowania przepisów ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych.  Co w nich zawarto?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcę założyć firmę wykonującą przewozy osób busami na trasie Polska - Niemcy i Polska - Holandia. Jakich pozwoleń potrzebuję? Czy muszę mieć licencję na transport?

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o informację, jakie dokumenty są wymagane w przypadku przewozu żywych zwierząt na dalekie odległości.

czytaj więcej »

Sumy gwarancyjne w obowiązkowych ubezpieczeniach OC posiadaczy pojazdów mechanicznych od 11 czerwca 2012 r. znacznie wzrosły.

czytaj więcej »

Karetki, straż pożarna i inne służby ratownicze będą mogły automatyczne otwierać bramki na autostradach zarządzanych przez GDDKiA. Chodzi o autostrady  A2 Konin - Stryków i A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica).

czytaj więcej »

Opłaty drogowe w systemie viaTOLL ciągle są dużym problemem dla wielu przewoźników i kierowców. System wciąż często błędnie je nalicza, nie wszyscy kierowcy radzą sobie z viaBOX-ami, a sądy, jak się okazało, przyznają rację raczej Inspekcji Transportu Drogowego niż odwołującym się od jej decyzji kierowcom. W dodatku już niebawem sporo zasad związanych z działaniem systemu viaTOLL ma się zmienić. Jakich nowych wymogów możesz się spodziewać?

czytaj więcej »

Pytanie: Moje pytanie dotyczy definicji organu publicznego (rozporządzenie nr 561/2006 art. 13 pkt b). Czy przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej, będące spółką z o.o., której głównym udziałowcem jest urząd miasta, może być zwolnione z rejestracji czasu pracy kierowców  na podstawie tego przepisu? Jakie zwolnienie ewentualnie może stosować PGK, w sytuacji gdy kierowca zabiera odpady z gospodarstw domowych, ale przy okazji też np. ze sklepów spożywczych? W trakcie dnia wypada ok. 5 godzin jazdy, a odbiór 45-minutowej przerwy jest bardzo uciążliwy, ponieważ poza kierowcą mamy jeszcze dwóch innych pracowników, którym przysługuje tylko 15 minut przerwy.

czytaj więcej »

Kierowcy samochodów osobowych mogą od 1 czerwca 2012 r. zarejestrować się w systemie viaTOLL. Za pomocą systemu mają możliwość regulować opłaty za przejazd po autostradach: A2 Konin - Stryków i A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica, a więc trasach zarządzanych przez GDDKiA.

czytaj więcej »

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

czytaj więcej »

Od 31 maja 2012 r. nie możesz już być podwójnie ukarany za nieopłacenie składek na ZUS. Tego dnia weszły w życie zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu karnego.

czytaj więcej »

Od 9 czerwca 2012 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z 17 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług. Wprowadzono zmiany do wzorów deklaracji VAT.

czytaj więcej »

Jeśli przed 19 lipca 2011 r. nadpłaciłeś składki zdrowotne na ZUS, możesz się domagać ich zwrotu w ciągu 10 lat, a nie 5, jak przewidywały ówczesne przepisy. Masz do tego prawo, nawet jeśli wcześniej ZUS odmówił Ci zwrotu ze względu na upływ 5 lat od dokonania nienależnej wpłaty.

czytaj więcej »

wiper-pixel