WYDANIE ONLINE

Jeśli zatrudniasz pracowników, z reguły wprowadzasz w swoim przedsiębiorstwie dokumenty firmowe, które regulują ich pracę. Nie jest to łatwe – od zapisów w tych dokumentach zależy przecież cały skomplikowany proces zarządzania pracownikami, w tym kierowcami. Jak sobie poradzić z problemami dotyczącymi dokumentów firmowych?

czytaj więcej »

Chcemy przewozić rzeczy pojazdami poniżej 3,5 t (samochodami dostawczymi). Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie kierowca podczas tego rodzaju przewozów?

czytaj więcej »

Większość kierowców zapytana, czy zna znaki drogowe, stwierdzi, że oczywiście, zna. Czy aby na pewno? Rozporządzenie o znakach drogowych było w ciągu kilku ostatnich lat kilkakrotnie nowelizowane, ale, niestety, spora część kierowców nie śledzi tych zmian. Wielu z nich ma też wątpliwości, co komunikują niektóre znaki, znane im od lat. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł. Wyjaśniamy w nim najczęstsze wątpliwości związane ze znakami drogowymi – zarówno nowymi, jak i obowiązującymi od dawna.

czytaj więcej »

Prowadzisz przewozy regularne osób albo planujesz się ich podjąć? Musisz pamiętać, że przy takim rodzaju transportu masz obowiązek tworzenia harmonogramów czasu pracy kierowców. Jakie warunki muszą spełniać harmonogramy? Jaki jest najwygodniejszy i najłatwiejszy sposób, żeby je utworzyć? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

czytaj więcej »

Trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Nowe przepisy przewidują m.in. zmiany dotyczące urlopów oraz wypłaty wynagrodzeń.

czytaj więcej »

Sąd Najwyższy orzekł, że sprawy o zwrot opłaty za wydanie karty pojazdu nadal mogą być rozpoznawane przez sądy powszechne. Tam możesz się domagać zwrotu 435 zł.

czytaj więcej »

Bilety okresowe, np. miesięczne, są kupowane przez pasażerów w przedsprzedaży, w miesiącu poprzedzającym wykonanie usługi przewozu. Kiedy więc należy rozliczać koszty?

czytaj więcej »

Komisja Europejska chce surowszych kontroli technicznych pojazdów. Zdaniem KE poprawi to bezpieczeństwo na drogach. Dlatego KE zapowiada zaostrzenie przepisów.

czytaj więcej »

Przedsiębiorcy, którzy kupują stare samochody za granicą, żeby sprzedać je na części, muszą to robić zgodnie z przepisami o ochronie środowiska.

czytaj więcej »

W jednym z najnowszych wyroków dotyczących sprzedaży o charakterze ciągłym NSA po raz kolejny wyjaśnił, czym jest taka sprzedaż.

czytaj więcej »

Czy ITD może nałożyć karę za brak tarczek, które zostały zniszczone na skutek przyczyn losowych? Zobacz, jaki wyrok wydał w tej sprawie WSA.

czytaj więcej »

Tak orzekł WSA w niedawnym wyroku. Uznał, że nie można skierować kierowcy na kurs, dopóki nie zostanie ustalone, ile naprawdę ma na koncie punktów karnych.

czytaj więcej »

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Co w nim przewidziano?

czytaj więcej »

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego opracowała nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego. Co dokładnie się zmieni?

czytaj więcej »

Skrócenie terminu na wydanie wypisu z licencji transportowej przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt ustawy deregulacyjnej.

czytaj więcej »

Od 1 sierpnia Niemcy wprowadzają opłaty drogowe dla samochodów ciężarowych o DMC ponad 12 t, które poruszać się będą 4-jezdniowymi drogami federalnymi.

czytaj więcej »

Rząd, w ślad za przepisami uchwalonymi niedawno przez Komisję Europejską, chce ułatwić polskim kierowcom płacenie za przejazdy drogami w całej UE.

czytaj więcej »

Niebawem na drogach znacznie przybędzie fotoradarów. Ponadto od przyszłego roku ponownie zdrożeją mandaty.

czytaj więcej »

Organizujesz przewozy do Holandii? Przygotuj się na bardziej szczegółowe niż dotychczas kontrole. Holendrzy mogą Cię ukarać za błędy wykryte w komputerze pokładowym.

czytaj więcej »

Już wkrótce Minister Transportu ogłosi dawno zapowiadane, fundamentalne zmiany w przepisach dotyczących szkoleń kandydatów na kierowców, ich egzaminowania i wydawania praw jazdy. Jakie reguły będą obowiązywać? Kiedy wejdą w życie?

czytaj więcej »

Będzie to jednolity wzór stosowany na terytorium całej Unii Europejskiej. Zacznie obowiązywać 19 stycznia 2013 r., wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami.

czytaj więcej »

Szykuje się rewolucja w pomiarze czasu kierowców. Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą „inteligentnych tachografów”. Czym różnią się te urządzenia od zwykłych tachografów? Czy będą obowiązkowe?

czytaj więcej »

Od niedawna można przez Internet uzyskać wydruk informacji pełniącej rolę aktualnego odpisu z KRS, a także informacji o dłużnikach. Jak to zrobić? Czy taki wydruk można traktować jak oficjalny odpis?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy jest to zgodne z prawem, że kierowca podczas kontroli biletów nie otwiera drzwi, nawet gdy autobus jest na przystanku, a pasażerowie wsiadają i wysiadają? Pasażerowie wówczas opuszczają pojazd przednimi drzwiami. Takie sytuacje zdarzają się w MZK Żywiec nagminnie i jest to stosowane przez kierowców na polecenie rewizorów kontrolujących w MZK Żywiec.

czytaj więcej »

Pytanie: Wziąłem udział w przetargu na usługi transportowe. Po przetargu chciałem uzyskać informację od zamawiającego, ale jej nie uzyskałem, więc zadałem nurtujące mnie pytanie Inspekcji Transportu Drogowego. Czekałem ok. 2 miesięcy na efekt i zapytałem ponownie. Odpowiedź była lakoniczna i nie na temat. Ponownie więc napisałem do ITD, ale odpowiedzią była wizyta panów mundurowych. Wręczyli mi zawiadomienie o kontroli w przedsiębiorstwie. Na zadane pytanie, które kosztowało mnie 30 tys. zł, do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi. Proszę mi powiedzieć, do kogo mogę się zwrócić, aby uzyskać odpowiedź na proste pytanie: „Czy przedsiębiorca może prowadzić usługi transportowe bez licencji?”. W jaki sposób można wymusić tę odpowiedź od Inspekcji?

czytaj więcej »

Ministerstwo Finansów opracowało projekt rozporządzenia w sprawie warunków i wzorów ewidencji prowadzonych w wolnym obszarze celnym lub składzie wolnocłowym.

czytaj więcej »

Przedsiębiorca za czas choroby powinien dostać zasiłek w pełnej wysokości. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 25 maja 2012 r.

czytaj więcej »

Z autostrad mają zniknąć bramki do opłat. Takie rozwiązanie przewiduje złożony w Sejmie poselski projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Czy jego wejście w życie jest prawdopodobne?

czytaj więcej »

Ogłoszono kolejne rozporządzenie związane z wejściem w życie zmienionych przepisów o przewozach nienormatywnych. Przepisy te zaczną obowiązywać 19 października 2012 r. Co przewiduje nowe rozporządzenie?

czytaj więcej »

Kilka urzędów skarbowych zmieniło numery rachunków bankowych, na które należy wpłacać należne podatki. Których urzędów to dotyczy? Sprawdź, czy przypadkiem nie chodzi o Twój urząd!

czytaj więcej »

Wicepremier Waldemar Pawlak zaproponował pakiet zmian, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Pakiet obejmowałby m.in. zmiany podatkowe umożliwiające łatwiejsze rozliczanie podatków małym przedsiębiorcom. Co dokładnie chce wprowadzić wicepremier?

czytaj więcej »

Uruchomiono pierwszy polski e-urząd. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (www.pue.zus.pl) można zarejestrować swój profil i skorzystać z usług, które oferuje e-ZUS. Jak to zrobić?

czytaj więcej »

wiper-pixel