WYDANIE ONLINE

Już wkrótce, od 19 października 2012 r., zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie przejazdów wykonywanych pojazdami nienormatywnymi. Uwaga – będą dotyczyły nie tylko firm specjalizujących się w tego rodzaju przewozach, obejmą wszystkich przewoźników, którym zdarzy się przekroczyć normy w zakresie wagi czy wymiarów pojazdu! Co dokładnie się zmieni? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

czytaj więcej »

Za co najczęściej inspektorzy ITD nakładają kary? Za naruszenia związane z przerwami i odpoczynkami kierowców. Nie tylko dlatego, ze kierowcy świadomie przekraczają dopuszczalne normy. Często jest tak, że po prostu nie znają przepisów zbyt dobrze albo nie umieją ich stosować w praktyce. Zobacz, jakie pytania dotyczące odpoczynków dostajemy najczęściej od Czytelników i co nasi eksperci doradzają w takich sytuacjach.

czytaj więcej »

Kierowca autobusu samowolnie zakończył pracę wcześniej niż przewidywał grafik i wpisał do karty drogowej godzinę zakończenia pracy wynikającą z harmonogramu. Czy możesz zwolnić go dyscyplinarnie?

czytaj więcej »

Pytanie: Firma transportowa prowadzi transport pojazdami powyżej 3,5 tony, zatrudnia kierowców. Kierowcy wyjeżdżają w tygodniowe podróże służbowe zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców. Pracodawca nie zapewnia noclegu. Kierowcy pracują w godzinach nocnych, odpoczywają w godzinach dziennych i w tym czasie odbywają nocleg. Zgodnie z art. 775 § 3 kp firma posiada regulamin pracy, wynagradzania i podróży służbowych, w którym uregulowano zasady wypłacania należności za delegacje. Widnieje w nim wpis, że kierowcom wypłaca się ryczałt za nocleg w dobie, w której występuje odpoczynek dobowy (a zatem niekoniecznie w godzinach 21.00-7.00, jak jest to zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej dotyczącym sfery budżetowej). Kierowcy wyjeżdżają na podstawie polecenia wyjazdu, co tydzień przedkładają rozliczenie szczegółowe delegacji. Pracodawca wypłaca na tej podstawie należne diety w kwocie 23,00 zł oraz ryczałty za nocleg w kwocie 34,50 zł (stawki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej). Czy kwoty wypłaconych należności, zarówno diet, jak i ryczałtów za nocleg, są koszem uzyskania przychodu z działalności transportowej przedsiębiorcy?

czytaj więcej »

W 2013 r. wzrosną maksymalne opłaty za usunięcie pojazdu z drogi i przechowywanie na parkingu strzeżonym. Ile zapłacisz, gdy zdarzy Ci się taka sytuacja?

czytaj więcej »

Stawki podatków od środków transportowych w 2013 r. będą nieco wyższe od obowiązujących w tym roku. Ile maksymalnie zapłacisz za swój pojazd?

czytaj więcej »

NSA uznał, że opłata od zaświadczeń, które zwalniają Cię od podatku, jest ekwiwalentna, a więc nie otrzymasz jej zwrotu.

czytaj więcej »

Udzieliłeś bonusu kontrahentowi. Czy w związku z tym powinieneś korygować obrót? Jak wtedy wystawić fakturę?

czytaj więcej »

Wartość uszkodzonego samochodu zależy od tego, czy został doprowadzony do stanu sprzed wypadku. Jak można to sprawdzić?

czytaj więcej »

W październiku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące przewozów nienormatywnych. Spowoduje to zwiększenie liczby kontroli ITD. Dlaczego?

czytaj więcej »

Nawet jeżeli zapłaciłeś już podatek po kontroli, nadal możesz ubiegać się o interpretację podatkową. Tak orzekł WSA w Rzeszowie.

czytaj więcej »

Powstał skład wolnocłowy na lotnisku w Modlinie. Zmienił się także obszar składów wolnocłowych na terenie dwóch innych portów lotniczych. Których?

czytaj więcej »

Zapłacisz podatek, nawet jeśli nie korzystasz z budynku z powodu jego złego stanu technicznego - tak zadecydował WSA. Zwolnienie z podatku przysługuje tylko w zupełnie wyjątkowych okolicznościach. Jakich?

czytaj więcej »

NSA uznał, że wydatki na organizację bankietu w ramach działań marketingowych spółki nie są wydatkami na reprezentację. W związku z tym można je zaliczyć do kosztów podatkowych.

czytaj więcej »

Pytanie: Kierowca samochodu ciężarowego podpisał oświadczenie, że odpoczynki dobowe i tygodniowe (skrócone) będzie wykorzystywał w pojeździe. Czy należy mu się ryczałt za nocleg? Pojazd ma miejsce do spania.

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzę mechanikę pojazdową, posiadam lawetę „Pomoc drogowa” o DMC 7490 kg i odpowiednie dokumenty, tj. zaświadczenie na przewozy na potrzeby własne, badania lekarskie i psychologiczne, wpis do prawa jazdy oraz urządzenie viaBOX. Oprócz tego prowadzę usługi dla rolnictwa. Jeśli na lawecie wiozę traktor lub inną maszynę rolniczą, którą przewożę dla siebie, i posiadam umowę kupna tej maszyny, to te dokumenty wystarczają czy muszę mieć również zezwolenie na krajowy przewóz towarów? Maszyna rolnicza ma służyć mi w pracy w ramach usług dla rolnictwa.

czytaj więcej »

Pytanie: Czy wprowadzenie w firmie transportowej ryczałtu za delegacje międzynarodowe w ramach wynagradzania kierowców, zgodnie z art. 21a ustawy o czasie pracy kierowców, zwalnia pracodawcę z zapłaty kierowcy ryczałtu za nocleg? Jak rozliczyć ryczałt za nocleg kierowcy, który jeździ w tzw. kółkach, tzn. wykonuje przewóz w eksporcie np. do Francji (limit za nocleg 120 euro,  kierowcy przysługuje 25% limitu), a następnego dnia ładuje towar w imporcie do Polski i za granicą spędza jeszcze dwie noce w kabinie pojazdu, odbierając dzienny odpoczynek, zanim dojedzie do domu. Według jakiej stawki obliczyć te dwie noce?

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o pomoc w kwestii poruszania się samochodami ciężarowymi o DMC powyżej 16 t po Warszawie. Prowadzimy transport szkła budowlanego na potrzeby własne. Czy potrzebuję identyfikatora C16?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam pytanie w związku z ryczałtem za nocleg za granicą. Otóż w naszej firmie ustalono jedną stawkę diety zagranicznej na poziomie 40 euro. Czy w związku z tym powinniśmy  wypłacać ryczałt za nocleg w wysokości 25% tej wartości? Czy można uśrednić wielkość ryczałtu za nocleg?

czytaj więcej »

Pytanie: Wykonaliśmy transport samochodem ciężarowym na trasie:załadunek 20.02.2012 r. na terenie kraju,przekroczenie granicy 20.02.2012 o godz. 16.00 (PL/CZ), podróż przez Austrię do Włoch, rozładunek we Włoszech 23.02.2012 r. o godz. 13.00. Powrót nastąpił przez Niemcy. W kraju pojazd był 26.02.2012 r. o godz. 20.00. W jaki sposób ustalić wysokość diet i ryczałtu za noclegi dla kierowcy lub właściciela firmy wykonującego ten transport?

czytaj więcej »

Minister Finansów ogłosił rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia. Jego przepisy dotyczą m.in. ubezpieczeń OC pojazdów.

czytaj więcej »

Od 19 października będziesz mógł przejechać pojazdem o nacisku osi do 11,5 t po drogach gminnych lub powiatowych. Musisz tylko złożyć wniosek o zezwolenie kategorii I. Dostaniesz je niezależnie od tego, czy wieziesz ładunek niepodzielny, czy materiały sypkie, palety, drobnicę itd.

czytaj więcej »

wiper-pixel