WYDANIE ONLINE

Od 4 grudnia zeszłego roku przedłużanie licencji jest dużo trudniejsze niż wcześniej. Od tego dnia obowiązują przepisy rozporządzenia nr 1071. Są nie tylko bardzo surowe, ale też niejednoznaczne. Tymczasem w Polsce wciąż nie uchwalono przepisów krajowych, które doprecyzowałyby regulacje rozporządzenia. Dlatego przewoźnikom trudno sobie poradzić w tej sytuacji. W naszym tekście podpowiadamy, jak rozwiązać 4 największe problemy związane z licencjami transportowymi.

czytaj więcej »

Od 19 października obowiązują nowe zasady karania za przeładowane albo zbyt duże samochody. Można się ustrzec przed karą, wykupując odpowiednie zezwolenie.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracodawca wydaje pracownikowi polecenie służbowe, a pracownik odmawia jego wykonania. W takiej sytuacji można zwolnić go dyscyplinarnie lub ukazać go naganą. Trzeba jednak liczyć z tym, że jeśli zastosuje się wobec pracownika karę niewspółmiernie wysoką do rodzaju polecenia, ma on podstawę, aby wystąpić przeciwko firmie do sądu. Są jednak sposoby, by tego uniknąć.

czytaj więcej »

Niektóre przepisy rozporządzeń unijnych nr 561 i 3821 budzą mnóstwo wątpliwości. Należy do nich m.in. art. 12 rozporządzenia nr 561 o stosowaniu wyjątkowego odstępstwa od przepisów o czasie jazdy i regulacje dotyczące wystawiania zaświadczeń o nieprowadzeniu pojazdu. Często przewoźnicy zastanawiają się, jak powinni stosować takie niejednoznaczne przepisy albo dlaczego kontrolujący ich inspektor zastosował taką, a nie inną interpretację. Odpowiedź na to pytanie jest właśnie w europejskich wytycznych.

czytaj więcej »

Daje taką samą ochronę, jak interpretacja podatkowa. Organy podatkowe nie mogą więc zakwestionować dokonanych na jego podstawie rozliczeń. Tak stwierdził NSA w swoim wyroku.

czytaj więcej »

W 2013 r. wzrosną kwoty grzywien oraz kar pieniężnych za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. A to dlatego, że wyznacza się je na podstawie aktualnego minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie podwyższono od 1 stycznia do 1.600 zł.

czytaj więcej »

Części i wyposażenie produkowane przez producentów krajowych zdrożeją nawet o 20%. Takie skutki będą miały uchwalone przez Sejm przepisy o homologacji pojazdów i części zamiennych.

czytaj więcej »

W tym roku po raz pierwszy podatnicy nie mają obowiązku uiszczania zaliczki za grudzień w wysokości zaliczki za poprzedni miesiąc, tj. za listopad.

czytaj więcej »

Suma kar nałożonych na kierowców podczas jednej kontroli nie jest ograniczona, więc łącznie mogą zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Z kolei przewoźnicy nie uwolnią się od kar, jeśli ITD wykrywa u nich dużo naruszeń.

czytaj więcej »

Wprowadzone zostało kolejne ułatwienie, jeśli chodzi o procedurę uproszczoną TIR. Do osób mogących korzystać z tej procedury dołączył upoważniony nadawca TIR.

czytaj więcej »

Od 20 lipca 2013 r. we Francji zacznie obowiązywać nowa opłata drogowa - podatek ekologiczny, czyli Ecotaxe. Będzie go trzeba płacić za samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 t, poruszające się po drogach krajowych i trasach szybkiego ruchu. 

czytaj więcej »

Jeśli organ podatkowy kwestionuje fakturę, z której firma dokonała odliczenia VAT, musi udowodnić, że wiedziała o nierzetelności tego dokumentu. Tak orzekł NSA.

czytaj więcej »

Konieczność posiadania potwierdzenia otrzymania korekty faktury do odliczenia VAT jest zgodna z prawem UE. Tak orzekł NSA w swoim wyroku.

czytaj więcej »

Znamy już limity podatkowe na przyszły rok. Mniej osób będzie mogło prowadzić książkę przychodów i rozchodów, mniej też skorzysta z ulg.

czytaj więcej »

W przyszłym roku będą obowiązywać nowe zasady ustalania wymiaru czasu pracy pracowników. Zmiana jest związana z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Jak trzeba ustalić wymiary na 2013 r.?

czytaj więcej »

Rząd chce kontynuować inwestycje w budowę dróg krajowych i autostrad. Wprowadzi też elastyczne formy czasu pracy, dłuższe urlopy macierzyńskie oraz możliwość kasowego rozliczania VAT w małych firmach.

czytaj więcej »

Do tej pory nie wolno było im tego robić. Teraz zyskają możliwość karania za niektóre wykroczenia. Mandaty będą groziły nie tylko kierowcom, ale też zarządzającym transportem.

czytaj więcej »

Od 5 października 2012 r. zmieniono wysokość opłat za wydawanie kart do tachografów cyfrowych. Ile będzie trzeba zapłacić za nową kartę?

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem właścicielem zakładu naprawy samochodów. Co jakiś czas jadę po auta do naprawienia do Niemiec i po naprawie odwożę je tam z powrotem. Jadę autem o DMC 3500 kg i ciągnę lawetę o DMC 2500 kg. Jakie dokumenty muszę mieć przy sobie na terenie Polski i Niemiec?

czytaj więcej »

Pytanie: Mam busa o liczbie miejsc: 8 + kierowca, czyli łącznie z kierowcą 9. Pracuję na terenie Holandii. Czy kiedy zjeżdżam do Polski na urlop, mogę zabrać ze sobą np. 8 osób i zawieźć w okolice mojej miejscowości? Czy potrzebuję mieć jakieś uprawnienia na przewóz osób? Jak to będzie potraktowane np. przy kontroli na granicy lub kontroli policyjnej?

czytaj więcej »

Pracodawcy z powrotem muszą oddawać pracownikom dzień wolny za święto przypadające w sobotę (lub innego dnia, jeśli jest to dla pracownika dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy).

czytaj więcej »

wiper-pixel