WYDANIE ONLINE

Problemy z rozliczaniem czasu pracy kierowców to powszechna bolączka zarówno właścicieli firm transportowych, jak i osób zarządzających transportem. Nie dość, że trzeba umieć połączyć ze sobą zasady wynikające z przepisów polskich i europejskich, to jeszcze znać interpretację stosowaną przez służby kontrolne. Dlatego w tym artykule na przykładach wziętych z życia pokażemy, jak rozliczać czas pracy kierowców w konkretnych sytuacjach.

czytaj więcej »

Niestety, nie wszystkie kontakty z klientami przebiegają gładko. Zdarza się, że zlecający przewóz jest niezadowolony z usługi, nie płaci w terminie albo bezpodstawnie żąda dopełnienia jakichś formalności. W naszym tekście przedstawimy cztery takie sytuacje i podpowiemy, jak sobie w nich radzić.

czytaj więcej »

Każdy płatnik składek musi liczyć się z kontrolą ZUS. Powinna więc być na nią przygotowana także każda firma transportowa. Jak przebiega kontrola ZUS w przedsiębiorstwach związanych z transportem? Co wolno inspektorowi? Co zrobić, gdy nie zgadzamy się z wynikami kontroli?

czytaj więcej »

Za pojazd bardziej przeładowany grozi mniejsza kara niż za samochód, który tylko nieznacznie przekracza wagę. Przewoźnikowi opłaca się więc mocniej przeładować pojazd, mimo że jest to bardziej szkodliwe dla dróg.

czytaj więcej »

Szkolenia i system kar oraz nagród to za mało, żeby uchronić się przez karą za naruszenia czasu pracy kierowców. Trzeba też gromadzić dokumenty potwierdzające ustalenia z kierowcami.

czytaj więcej »

Wystarczy do tego bowiem dużo mniejszy niż dotychczas kapitał zakładowy. Stanie się tak, jeżeli Sejm przegłosuje zmiany w Kodeksie spółek handlowych. Nowe przepisy zakładają obniżenie kapitału zakładowego spółki z o.o. z obecnych 5.000 zł do symbolicznej złotówki.

czytaj więcej »

Pracodawca nie będzie wypłacał pracownikom wynagrodzenia za początek choroby. Rodzice zyskają więcej wolnych dni na opiekę nad dzieckiem. Takie rozwiązania przewidują projekty nowelizujące przepisy Kodeksu pracy, które trafiły do Sejmu.

czytaj więcej »

Do 31 stycznia 2013 r. trzeba wpłacić opłatę środowiskową za II półrocze 2012 r. i złożyć wykaz o zakresie korzystania ze środowiska.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2013 r. w Turcji działa nowy system poboru opłat na autostradach i mostach podlegających opłacie za przejazd.

czytaj więcej »

Firmy mające obrót na poziomie 20.000 zł rocznie od 1 stycznia 2013 r. zostały zwolnione z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących. Dotychczas limit ten wynosił 40.000 zł.

czytaj więcej »

Na początku 2013 r. w Austrii podrożały opłaty drogowe. Podwyżka wyniosła 3% i objęła pojazdy ciężarowe o DMC powyżej 3,5 t.

czytaj więcej »

Od początku 2013 r. w Szwecji pojazdy ciężarowe oraz autobusy muszą mieć opony zimowe na osi napędowej. Przepis ten będzie obowiązywał w tym roku do 31 marca, a w kolejnych latach od 1 grudnia do 31 marca.

czytaj więcej »

Od 2 stycznia 2013 r. podrożały stawki opłat na autostradzie A2 z Nowego Tomyśla do Konina. Opłaty zwiększono dla kategorii I (motocykle i pojazdy samochodowe o 2 osiach) i V (pojazdy nienormatywne).

czytaj więcej »

Nie trzeba już zamieszczać na fakturze za paliwo numeru rejestracyjnego pojazdu. Jeśli kwota transakcji nie przekroczy 450 zł, można wystawić fakturę uproszczoną. Takie m.in. zmiany obowiązują od 1 stycznia 2013 r.

czytaj więcej »

Za samochód z kratką nadal można odliczyć tylko 60% VAT. Podwyższono za to akcyzę, a także zamrożono płace w sektorze publicznym. Takie zmiany weszły w życie od 1 stycznia 2013 r. w związku z ustawą budżetową.

czytaj więcej »

Ograniczono prawo do stosowania ulgi internetowej i ulgi na dzieci, a także 50% kosztów uzyskania przychodów przez twórców. Takie zmiany wprowadziła obowiązująca od 1 stycznia 2013 r. zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

czytaj więcej »

Złagodzono warunki, które trzeba spełnić, żeby przesyłać faktury w formie elektronicznej. Nowe wymogi obowiązują od 1 stycznia 2013 r. Zawarto je w zmienionym rozporządzeniu w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują zmiany w podatku dochodowym i VAT wynikające z tzw. ustawy deregulacyjnej. Mają poprawić płynność finansową przedsiębiorstw, ograniczyć zatory płatnicze i zwiększyć dyscyplinę płatniczą między przedsiębiorcami. Jednak dodadzą nam też nowych obowiązków.

czytaj więcej »

Pytanie: Mam wypis z zezwolenia na przewozy na potrzeby własne. Zakupiłem od producenta towar, który był na paletach. Przywiozłem go do siebie, a następnie zdjąłem z palet. Po pewnym czasie odwiozłem producentowi palety i wystawiłem mu fakturę VAT za palety oraz za transport, ponieważ ustaliłem z nim, że to on pokryje koszty transportu. Czy skoro mam wypis z zaświadczenia na przewozy na potrzeby własne, miałem prawo wystawić producentowi fakturę za transport?

czytaj więcej »

Związek Dealerów Samochodów proponuje, aby rząd wprowadził program dopłat do zakupu nowych aut dla osób, które zezłomują swój stary pojazd.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia nie trzeba będzie mieć zezwolenia na wjazd do Niemiec samochodem o masie do 3,5 t.

czytaj więcej »

Pytanie: Przywiozłem z Rumunii do Polski skrzynię biegów z mojego ciągnika siodłowego do naprawy. Samochód został w Rumunii w warsztacie samochodowym, w którym nie udało się naprawić skrzyni. Teraz muszę zawieźć z powrotem skrzynię biegów do Rumunii i zastanawiam się, czy nie będzie z tym problemu. Jakich dokumentów potrzebuję przy przewozie? Wraz ze skrzynią biegów będę wiózł towar dla innej firmy.

czytaj więcej »

Po nowym roku za brak polisy OC zapłacimy prawie 7% więcej niż obecnie. Za samochód osobowy kara wzrośnie do 3.200 zł, za ciężarówkę - do 4.800 zł.

czytaj więcej »

Minister Finansów zmienił wzory deklaracji podatkowych PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Nowe wzory trzeba stosować przy rozliczaniu dochodów (lub strat) osiągniętych od 1 stycznia 2012 r.

czytaj więcej »

wiper-pixel