WYDANIE ONLINE

Osoby zarządzające transportem zazwyczaj dostają mandaty na wielkie kwoty. Nie odmawiają ich przyjęcia, ponieważ boją się utraty dobrej reputacji. Niepotrzebnie. W większości przypadków taki scenariusz w ogóle im nie grozi, a kara wymierzona przez sąd byłaby kilkukrotnie niższa niż nałożona w mandacie.

czytaj więcej »

Jeśli przeciwko firmie przewozowej zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne i do drzwi zapuka komornik, warto wiedzieć, jak się przed nim uchronić. Przepisy przewidują dwa dobre sposoby: skargę na czynności komornika lub powództwo przeciwegzekucyjne. Trzeba tylko przestrzegać pewnych zasad, żeby sąd nie odrzucił naszego pisma.

czytaj więcej »

Od 10 stycznia 2013 r. obowiązują niższe odsetki od zaległości w podatkach oraz w składkach na ubezpieczenie społeczne.

czytaj więcej »

Jakie dokumenty trzeba mieć, aby przewozić dzieci do szkoły po wygranym przetargu? Jesteśmy rozliczani za każdy kilometr.

czytaj więcej »

Rozmieszczenie urządzeń rejestrujących przekroczenie prędkości ma być poprawione na podstawie opinii kierowców.

czytaj więcej »

Sprawozdanie należy sporządzić na nowym formularzu, wprowadzonym w sierpniu zeszłego roku. Niestety, to, jak go wypełnić, nie jest jasne. Oto objaśnienia wojewódzkich inspektoratów na ten temat.

czytaj więcej »

Za pojazd, który nie został wyrejestrowany, należy płacić podatek. Nawet wtedy, gdy  nie jest używany albo wręcz go zezłomowano. Tak stwierdził WSA w Bydgoszczy.

czytaj więcej »

Transport osób busem kursującym na konkretnej trasie w określonych godzinach, w korelacji z rozkładem jazdy pociągów, jest przewozem regularnym.

czytaj więcej »

Faktury wystawione przez wydawcę kart paliwowych nie dają prawa do odliczenia podatku naliczonego. Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.

czytaj więcej »

Jeśli kierowca został ukarany za nieopłacenie przejazdu karą 3.000 zł, mimo że miał na koncie viaTOLL środki, koniecznie powinien się odwołać.

czytaj więcej »

Każdemu przedsiębiorcy może się zdarzyć kryzys finansowy. W takiej sytuacji obowiązki wobec państwa – podatki i należności z tytułu składek ZUS – są ogromnym obciążeniem. Warto wówczas spróbować powalczyć o rozłożenie płatności na raty, odroczenie terminu zapłaty albo nawet umorzenie składek. Trzeba tylko pamiętać o kilku wymogach ZUS, żeby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję.

czytaj więcej »

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Niskoemisyjny transport miejski”.

czytaj więcej »

Prezydent Olsztyna chce od 1 marca zamknąć miasto dla tranzytu samochodów ciężarowych o masie powyżej 18 t.

czytaj więcej »

Tak zakłada projekt ustawy, który został wniesiony do Dumy. Grzywna za brak zimowych opon ma wynosić 5.000 rubli (ok. 500 zł).

czytaj więcej »

Pytanie: Chcę kupić lawetę o DMC do 3,5 t  i świadczyć usługi w ramach pomocy drogowej. Będę jednocześnie kierowcą i właścicielem firmy. Samochody zamierzam przewozić na trasie Polska - Niemcy. Jakie uprawnienia i dokumenty muszę posiadać? Czy wymagana jest w tym przypadku licencja? Jakie wymagania powinienem spełnić, jeżeli podłączę przyczepę do lawety?  Czy sytuacja przedstawia się inaczej, jeśli kupię lawetę o DMC powyżej  3,5 t? 

czytaj więcej »

Irena Lipowicz wystąpiła do ministra transportu w sprawie kar nakładanych na kierowców za brak opłaty drogowej. Uznała, że nie powinny być naliczane za przejazd pod każdą bramownicą.

czytaj więcej »

Pytanie: Zamierzam przewozić leki samochodem o DMC powyżej 3,5 t. Czy muszę mieć zatrudnionego doradcę ADR?

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzę małą firmę transportową. Przewożę nowe auta na terenie Europy. Czy opłata środowiskowa musi być wyliczana również od paliwa, które zatankują kierowcy za granicą?

czytaj więcej »

Od 19 stycznia 2013 r. naliczanie i redukowanie punktów karnych miało się odbywać według nowych zasad. Jednak ich wejście w życie przesunięto na 16 stycznia 2016 r.

czytaj więcej »

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby Inspekcja Transportu Drogowego przestała ścigać właścicieli samochodów, którzy nie wskazali osoby kierującej pojazdem. ITD odmawia.

czytaj więcej »

Mandat za naruszenia zarejestrowane przez fotoradar dostanie właściciel samochodu, niezależnie od tego, czy to on nim kierował.

czytaj więcej »

wiper-pixel