WYDANIE ONLINE

Dnia 24 kwietnia Prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Zmiany obejmą m.in. licencje transportowe.

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy licencję na transport krajowy i chcielibyśmy rozszerzyć swoją działalność o transport międzynarodowy. W jaki sposób można uzyskać licencję na taki transport - czy muszę zdawać egzamin, czy wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i dodatkowe dokumenty? Proszę również o podanie przybliżonych kosztów uzyskania licencji międzynarodowej.

czytaj więcej »

Od tego dnia jazda według wcześniej obowiązujących zasad przestanie być dozwolona. Będzie trzeba stosować wyłącznie najnowsze regulacje.

czytaj więcej »

Stanie się tak, jeżeli wejdą w życie zmiany w ustawie o straży miejskiej oraz w ustawie prawo o ruchu drogowym. Projekt w tym zakresie, złożony przez Ruch Palikota, właśnie trafił do Sejmu.

czytaj więcej »

Coraz więcej sprzedawanych paliw ciekłych nie spełnia norm jakościowych. Liczba „chrzczonych" próbek skoczyła w górę o więcej niż jedną trzecią w ciągu roku.

czytaj więcej »

Syn przewoźnika może wykonywać przewozy tylko po spełnieniu odpowiednich warunków. Nawet wtedy, gdy jeździ sporadycznie.

czytaj więcej »

Nie trzeba jej mieć nie tylko na terenie Polski, ale też innych krajów unijnych. Takich usług nie obejmują też obostrzenia przewidziane dla przewozów kabotażowych.

czytaj więcej »

Są sytuacje, gdy należy to zrobić wcześniej. Za opóźnienia grożą wysokie kary, na szczęście nie są uzależnione od tego, jak bardzo się spóźniliśmy.

czytaj więcej »

Inspekcja Transportu Drogowego nałożyła karę na firmę transportową za to, że zatrudniony w niej kierowca za pomocą magnesu fałszował zapisy tachografu. Właścicielka przedsiębiorstwa twierdziła, że o niczym nie wiedziała, i obroniła się przed karą.

czytaj więcej »

Pytanie: W styczniu mój przyszły kierowca (wiek - 18 lat) zdał teoretyczny kurs na prawo jazdy kat. C. Obecnie uzyskał informację, że nie zostanie dopuszczony do egzaminu praktycznego, jeżeli nie zaliczy kwalifikacji wstępnej. Czy tak jest w istocie?

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzę transport drogowy rzeczy na terenie kraju i chcę poszerzyć działalność na obszar UE. Nie posiadam certyfikatu kompetencji zawodowych, więc chcę podpisać umowę z osobą, która go ma i prowadzi własną działalność o takim profilu. Czy wystarczające będzie zawarcie umowy pisemnej o świadczenie usług w zakresie nadzoru transportu i czasu pracy, czy też powinienem podpisać umowę o pracę? Wynagrodzenie byłoby wypłacanie na podstawie faktury VAT - czy mogę ją wystawić za rok z góry?

czytaj więcej »

Biuro do spraw Transportu Międzynarodowego zmienia adresy e-mailowe, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przenosi się w inne miejsce.

czytaj więcej »

Każdy, kto realizuje przewozy na Ukrainę przez przejście graniczne w Krościenku, może teraz sprawdzić w internetowych kamerkach natężenie ruchu granicznego.

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy małą firmą transportową, mamy zawarte z kierowcami umowy zlecenia. Czy obowiązuje ich 10-godzinna praca, jeśli jadą w godzinach nocnych? Czy w umowie zlecenia możemy uzależnić wynagrodzenie od liczby wykonanych kursów? Nie wiemy, ile kursów wykonają kierowcy w danym miesiącu.

czytaj więcej »

Nie tylko dlatego, że skończył się tłum chętnych na prawo jazdy według starych zasad. Tradycyjne WORD-y zostaną też odciążone przez mikroWORD-y.

czytaj więcej »

Sześć miejsc obsługi podróżnych na autostradzie A4 w województwie opolskim i śląskim zostanie rozbudowanych. Dzięki przebudowie powstanie więcej stanowisk postojowych dla samochodów ciężarowych.

czytaj więcej »

Często kierowcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, dostają zlecenia od innych firm transportowych. Nie muszą z nimi zawierać umowy.

czytaj więcej »

Najwyższa Izba Kontroli zleciła służbom kontrolnym wojewodów audyt organizacji ruchu i oznakowania na drogach w całej Polsce.

czytaj więcej »

Jeszcze w tym roku ZUS chce otworzyć dwa kolejne biura call center i podwoić liczbę konsultantów, którzy udzielają informacji ubezpieczonym.

czytaj więcej »

Na nowo zakupiony, sprowadzany z zagranicy pojazd o DMC powyżej 3,5 t nie trzeba mieć licencji ani zezwolenia. Nie można jednak nic na niego załadować.

czytaj więcej »

Nie ma przy tym znaczenia, czy są one rekompensowane w formie dni wolnych od pracy, czy wynagrodzeniem.

czytaj więcej »

Stowarzyszenie złożyło w Ministerstwie Transportu interwencję dotyczącą nieprawidłowości przy ważeniu ciężarówek przez Inspekcję Transportu Drogowego.

czytaj więcej »

wiper-pixel