Systematyczny transport na terytorium jednego państwa jest możliwy tylko, jeśli prowadzimy firmę w tym kraju i mamy licencję wydaną przez tamtejszy urząd.
Dnia 14 marca 2014 r. ogłoszono jednolity tekst rozporządzenia Ministra Transportu w sprawie egzaminów dla kierowców przewożących towary niebezpieczne.
Od 4 marca 2014 r. obowiązują kolejne zmiany w Kodeksie pracy.Jest więcej prac, które można wykonywać w niedziele i święta. Będzie to rekompensowane dniem wolnym.
Sejm przegłosował zmiany w Kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Głównym celem nowelizacji jest uproszczenie i przyspieszenie postępowań sądowych w sprawach o wykroczenia.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju chce wycofać się z rządowych planów o obowiązkowych alkomatach w każdym samochodzie. Zamiast tego pojawią się alkolocki.
Już wkrótce każdy zainteresowany kupnem używanego pojazdu, zarejestrowanego w Polsce, będzie mógł dowiedzieć się o nim wszystkiego w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Takie zmiany przewiduje nowelizacja Prawa o ruchu drogowym.
Projekt zmian w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przewiduje wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej dla pracujących na podstawie tzw. umów śmieciowych.
Nowe modele pojazdów mają być wyposażone w elektroniczny system powiadamiania o wypadku eCall. Na razie chodzi tylko o auta osobowe i małe samochody dostawcze.
Od 1 kwietnia 2014 r. podatek od wydatków związanych z samochodami osobowymi do 3,5 t, wykorzystywanymi do celów prywatnych i firmowych, będzie podlegał odliczeniu w 50%.
Nowe regulacje przewidują zwiększenie ilości przetwarzanego zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zostanie także ograniczony jego transport.
Do Sejmu wpłynął projekt zmian w umowach na czas określony. Nowelizacja ma wyeliminować patologię polegającą na zawieraniu wieloletnich umów o pracę na czas określony.
Projekt zmian zakłada inne oskładkowanie umów zlecenia. Ponadto obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym będą także podlegali członkowie rad nadzorczych.
Tak będzie, gdy nagle zachoruje kierowca pracujący na postawie umowy o pracę i zastąpi go zleceniobiorca przy wykonywaniu przewozu na potrzeby własne. Taki wyrok wydał NSA.
Jeżeli przedsiębiorca twierdzi, że skradziono mu wykresówki, wówczas inspekcja powinna szczegółowo wyjaśnić te okoliczności i dopiero potem nakładać karę. Tak orzekł NSA.
Pełnomocnik ma wtedy obowiązek złożyć poświadczony odpis pełnomocnictwa do akt prowadzonej sprawy. Dopiero wtedy organ będzie się do niego zwracał. Tak orzekł NSA.
Na podstawie postanowienia o nieściągalności jednej wierzytelności nie można zaliczyć do kosztów innych wierzytelności tego samego dłużnika, wobec których nie zostało wydane takie postanowienie. Tak orzekł WSA we Wrocławiu.