Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu trzeba mieć, nawet gdy rzadko jeździmy

Pytanie: Jestem przedsiębiorcą, który wykonuje przewóz na potrzeby własne. Osobiście prowadzę pojazd o DMC powyżej 12 ton, z którego korzystam sporadycznie. Czy muszę wypełniać zaświadczenie o działalności, kiedy pojazd nie jest używany?

ZAOSTRZYŁY SIĘ WYMOGI STOSOWANIA OPON ZIMOWYCH W SZWECJI

Od 1 grudnia 2014 r. ciężarówki mogą jeździć po szwedzkich drogach wyłącznie na zimowych oponach. W Norwegii ten wymóg obowiązuje od 15 listopada.

ZA PRZEKROCZENIE PRĘDKOŚCI BĘDZIE KARANY TAKŻE WŁAŚCICIEL POJAZDU

Właściciel odpowie również za jazdę na czerwonym świetle. Natomiast mandaty za zbyt szybką jadę będą zależały od liczby kilometrów. Takie zmiany proponują posłowie PO i PSL.

Wynajmując kierowcę, należy wyposażyć go w wymagane dokumenty

Pytanie: Prowadzę firmę transportową. Czasami wypożyczam swojego kierowcę koledze, który również jest przewoźnikiem, na zastępstwo. Przed kilka dnia kierowca jeździ autem kolegi na jego licencji. W jakie urlopówki należy wyposażyć kierowcę − moje czy kolegi? Jakie papiery powinienem pozostawić u siebie w firmie w razie kontroli? Czy powinna być podpisana umowa użyczenia kierowcy lub faktura w przypadku kontroli urzędu skarbowego?

SZYKUJE SIĘ MODERNIZACJA CEPiK

Kierowcy będą karani za brak wyrejestrowania auta i zyskają dostęp do swoich punktów karnych. Takie zmiany w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców planuje rząd.

Szkolenie okresowe nie zawsze potrzebne kierowcy

Pytanie: Moja firma będzie odśnieżać drogi. Kierowca ma aktualne zaświadczenie lekarskie, ważne orzeczenie psychologiczne oraz prawo jazdy kategorii C. Czy aby prowadzić samochód ciężarowy z pługiem i piaskarką, potrzebne jest również zaświadczenie o ukończeniu szkolenia okresowego dla kierowców przewożących rzeczy? Czy powinienem wystawić kierowcy świadectwo kwalifikacji zawodowej?

SYSTEM VIATOLL OBEJMIE WIĘCEJ DRÓG

W 2014 roku system viaTOLL ma być powiększony o 600 km nowych dróg. Będą do niego włączane drogi nowo budowane i nowo oddawane do ruchu.

SYSTEM BELTOLL BĘDZIE ROZSZERZONY

Od 1 stycznia 2014 r. więcej dróg na Białorusi będzie płatnych. BelTOLL zostanie rozszerzony o 118 km.

STRAŻ MIEJSKA MOŻE UŻYWAĆ STACJONARNYCH FOTORADARÓW

Straż miejska ma prawo korzystać ze stacjonarnych fotoradarów. Tak orzekł Sąd Najwyższy.