Za niektóre wykroczenia są wyższe kary

Taryfikator mandatów przewiduje nowe kwoty. Zapłacimy więcej za m.in. za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu oraz złamanie zakazu wjazdu ciężarówek.

Wynagrodzenie kierowcy – kiedy wolno je ujawniać, a kiedy jest to zabronione

Są sytuacje, w których wręcz należy ujawnić informację o wysokości pensji za pracę, a w innych – nie wolno tego robić. Informację o wynagrodzeniu może wyjawić zarówno sam pracownik, jak i jego pracodawca. Jednak trzeba wiedzieć, kiedy można to zrobić. W przeciwnym razie firma lub pracownik mogą ponieść konsekwencje, także finansowe.

Worki nie pozbawiają cech sypkości ładunku

Umieszczenie ładunku sypkiego w workach nie zawsze oznacza, że jest on pozbawiony cech ładunku sypkiego i nie może się przemieścić, np. podczas ważenia pojazdu. Taki wniosek wynika z wyroku WSA w Warszawie.

W Słowenii zepsute auto nie może długo stać przy drodze

Jeśli samochód będzie stać na słoweńskim awaryjnym pasie ruchu więcej niż 2 godziny, zostanie odholowany na koszt właściciela.

W Rosji drogi będą płatne dla pojazdów o dmc ponad 12 ton

Kierowcy ciężarówek o dmc ponad 12 ton będą musieli zapłacić od listopada 2015 roku za przejazd po rosyjskich drogach federalnych. Kilometr drogi będzie kosztował 3,75 rubla, czyli około 0,06 euro.

W przypadku umowy zlecenia nie trzeba ewidencjonować nieobecności

Pytanie: Czy obowiązek prowadzenia ewidencji nieobecności dotyczy wszystkich kierowców, również zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia? W jaki sposób i kiedy powinno się ewidencjonować nieobecność kierowcy, który jechał tylko raz, wyjątkowo (np. przyjechał pojazdem z warsztatu)? Czy w tym przypadku ewidencja powinna uwzględniać okres przed wyjazdem, czy po powrocie? Czy dotyczy to również kierowców samochodami do przewozu 7−9 osób? Czy istnieje jakiś wzór dokumentu lub jakieś wytyczne, zgodnie z którymi należy stworzyć dokumentacje ewidencji nieobecności w pracy?

Ustawa o transporcie drogowym bez drastycznych zmian

Taryfikatory kar będą takie same. Ponadto nie zostaną zmienione terminy dotyczące wykonalności decyzji o nałożeniu kary. Ministerstwo transportu wycofało się z wielu propozycji zmian w ustawie o transporcie drogowym.

Usprawiedliwiona nieobecność z powodu choroby uniemożliwia urlop

Pracownik nie może jednocześnie w tym samym dniu przebywać na urlopie wypoczynkowym i korzystać z usprawiedliwionej nieobecności z powodu choroby. Dotyczy to także urlopu „na żądanie”.

Tylko normalną pensję wolno wliczyć do płacy minimalnej w Niemczech

Do niemieckiej płacy minimalnej można zaliczyć tylko składniki wynagrodzenia za normalną pracę. Dodatkowe świadczenie za urlop i nagroda roczna nie wliczają się do tych składników. Tak orzekł niemiecki sąd w sprawie płacy minimalnej.

Trzy różne służby kontrolne ITD − jak rozróżnić, kto jest kim i co może

Mogłoby się wydawać, że Inspekcja Transportu Drogowego to służba, w ramach której każdy inspektor zajmuje się tym samym. Nic bardziej mylnego. W strukturach ITD znajdują się trzy służby i każda z nich ma inne obowiązki. To przekłada się też oczywiście na kontrole funkcjonariuszy oraz nakładane przez nich kary. Warto wiedzieć, kto za co może nas ukarać, a także kiedy przekracza swoje kompetencje.