Źle się skończy wwóz do Rosji towarów objętych embargiem

Rosja postanowiła, że będzie niszczyć wwiezione na jej teren produkty rolnicze, środki i żywność państw, które wprowadziły sankcje gospodarcze wobec Rosji za embargo lub poparły tę decyzję.

Zaświadczenie o działalności dokumentuje też wyjątki od przepisów

Pytanie: Kierowca prowadzi pojazd używany do odbioru mleka z gospodarstw rolnych. Co miesiąc ma 3−6 dni wolnych i znowu wyrusza w trasę tym samochodem. W jaki sposób wystawiać mu zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu dotyczące wyłączenia z zakresu stosowania rozporządzenia nr 561/2006?      

Wobec kierowców nie wolno stosować rocznych okresów rozliczeniowych

Pytanie: Czy do kierowców zatrudnionych w transporcie drogowym mogę stosować równoważny czas pracy w rocznym okresie rozliczeniowym?

Więcej ciężarówek będzie podlegało opłatom drogowym w Niemczech

Od 1 października 2015 r. właściciele pojazdów o dmc powyżej 7,5 tony będą musieli zapłacić za przejazd po niemieckich drogach. Wtedy zmienią się także taryfy opłat drogowych.

Uprawnienia do wykonywania przewozów – kiedy możemy ich nie dostać

Uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencji transportowej lub zaświadczenia na wykonywanie przewozów na potrzeby własne wymaga spełnienia wielu wymogów. Trzeba prawidłowo wypełnić wniosek oraz dołączyć do niego różne dokumenty. Jeśli się pomylimy, wniosek nie zostanie rozpatrzony i będziemy musieli go uzupełniać lub składać nowy. Bywa również tak, że organy wydające te uprawnienia odmówią ich wydania. W jakich sytuacjach tak się może zdarzyć?

Umowa na zastępstwo – jak uniknąć błędów przy jej zawieraniu

Forma umowy na zastępstwo jest bardzo korzystna dla pracodawcy. Jeśli będzie dobrze sformułowana, rozwiąże się automatycznie, gdy wróci do pracy nieobecny pracownik. Ponadto zastępcę można zwolnić, kiedy zechcemy, bez podawania na piśmie przyczyny. Trzeba tylko zachować trzydniowy okres wypowiedzenia. A jeżeli firmie spodoba się praca zastępcy, może go zatrudnić na stałe.

Straż miejska straci prawo do używania fotoradarów

Dzięki zmianie przepisów strażnicy miejscy (gminni) zostaną pozbawieni wszystkich uprawnień związanych z fotoradarami, zarówno stacjonarnymi, jak i mobilnymi. Niestety, nie wiadomo, co będzie z już rozpoczętymi sprawami w sprawie kar z tych urządzeń.

Sms od Białorusinów za przekroczenie prędkości

Białoruś z końcem sierpnia 2015 roku wprowadziła nietypowy sposób informowania właścicieli firm, że kierowcy otrzymali mandat za zbyt szybką jazdę. Dowiedzą się o tym przez sms.