Zaświadczenie o działalności – jak poprawnie stosować rozporządzenie nr 165

Rozporządzenie nr 165/2014 wprowadziło wiele uregulowań w dziedzinie tachografów cyfrowych. Jednak największym echem w branży transportowej odbiła się nowość dotycząca wystawiania zaświadczeń o nieprowadzeniu pojazdu. Nowe regulacje zwolniły przedsiębiorców transportowych z wymogu wystawiania kierowcom tych dokumentów, jednak dotyczy to tylko wyjątkowych sytuacji. Jak stosować te przepisy w praktyce, żeby nie narazić się na kary grożące wszystkim osobom w firmie? Wątpliwości wyjaśniamy poniżej.

Za rok podatek od niektórych pojazdów będzie niższy

Właściciele ciężarówek o dmc od 3,5 do 12 t zapłacą niższy podatek od tych środków transportowych. Jednak w przypadku niektórych autobusów koszt będzie wyższy.

Wydatki na napoje dla kierowców można wrzucić w koszty, jeśli służy to osiąganiu przychodów

Pytanie: Prowadzimy firmę transportową wykonującą transport krajowy i zagraniczny. Zatrudniamy kierowców, dwóch mechaników oraz osobę na stanowisku biurowym. Kupujemy wody w butelkach dla kierowców. Czy możemy ten zakup wliczyć w koszty, a także zakup wody, napojów, kawy, herbaty, cukru itp.?

WSA może umorzyć postępowanie administracyjne w sprawie ukarania przewoźnika

Zmiany w przepisach regulujących postępowanie przed sądami administracyjnymi mają na celu uproszczenie i przyspieszenie załatwiania spraw. Na przykład sądy mogą kazać GITD uchylić decyzję WITD oraz nie muszą przekazywać spraw do NSA.

W 2016 roku wynagrodzenie minimalne wyniesie 1.850 zł

Od 1 stycznia 2016 r. pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy otrzyma wynagrodzenie w wysokości co najmniej 1.850 zł. Opublikowano już rozporządzenie w tej sprawie.

Trybunał zajmie się zatrzymywaniem praw jazdy

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów zobowiązujących do zatrzymania prawa jazdy, jeśli kierowca przekroczył prędkość o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym.

Termin ważności licencji się nie zmienia, gdy przechodzi na spółkę

Jeśli przewoźnik uzyskał licencję przed przekształceniem formy działalności jego firmy, powinna ona obowiązywać do końca okresu, na jaki została pierwotnie udzielona. Tak orzekł WSA w Warszawie.

Słowacja − część drogi E77 w kierunku granicy z Polską jest otwarta

Uszkodzony most na drodze I/59 został zastąpiony tymczasową konstrukcją. Jednak mogą z niego skorzystać wyłącznie samochody osobowe o dmc do 11 ton i autobusy.

Są utrudnienia na granicach przez imigrantów

W związku z kryzysem uchodźczym wiele państw przywróciło kontrole na swoich granicach.