Odpowiedzialność kierowcy a odpowiedzialność firmy transportowej

Co zrobić, gdy kierowca przyczynił się do awarii pojazdu? Jak postąpić, gdy ukradł towar, a spedytor żąda odszkodowania? Przyjrzyjmy się czterem różnym sytuacjom, w których kierowcy naruszają przepisy. Kto za to odpowiada i w jakim stopniu? Co im za to grozi w takich przypadkach?

Obsługa tachografu – 6 trudnych sytuacji, które mogą się przydarzyć także Tobie

Standardowa obsługa tachografu z reguły nie sprawia kierowcom zbyt wielkich problemów. Zdarza się jednak, że w czasie pracy przydarzy im się coś nietypowego, z czym do tej pory się nie zetknęli. W tym artykule przedstawiamy Ci kilka takich sytuacji i podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić, żeby inspektorzy ITD nie mieli do Ciebie zastrzeżeń.

Autostrada w remoncie – nie zapłacisz za przejazd

Być może już niedługo za przejazd remontowaną autostradą nie trzeba będzie płacić. Dlaczego?

Zmiany w dokumentacji kontrolnej ITD

Ministerstwo Transportu pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie kontroli przewozu drogowego. Co się zmieni? W jaki sposób inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego będą przeprowadzali kontrole przewoźników?

Wzrośnie pensja minimalna osób rozpoczynających pracę

Wysokość minimalnego wynagrodzenia może zostać zrównana do 1.500 zł brutto dla wszystkich pracowników, niezależnie od stażu pracy. Stanie się tak, jeżeli Sejm uchwali zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

Nowe uprawnienia inspekcji pracy

Sejm pracuje nad projektem zmian w ustawie o PIP. Jeżeli wejdą w życie, inspektor pracy będzie mógł Ci nakazać podpisanie z pracownikiem umowy o pracę zamiast umowy zlecenia.

Nowe oznakowanie pojazdów straży miejskiej

Od 16 czerwca 2012 r. wejdzie w życie zmiana do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Od tego dnia pojazdy straży miejskiej i gminnej muszą mieć srebrną barwę oraz nowe oznakowanie.

Nie zapomnij o opłacie środowiskowej!

Do 31 lipca 2012 r. musisz wpłacić opłatę środowiskową za I półrocze 2012 r. i złożyć wykaz o zakresie korzystania ze środowiska.

Od zakupu samochodu typu pick-up trzeba zapłacić akcyzę

NSA w niedawnym wyroku stwierdził, że klasyfikacja samochodów importowanych do celów podatku akcyzowego powinna być dokonywana zgodnie z Nomenklaturą Scaloną (CN), a nie w oparciu o przepisy Prawa o ruchu drogowym.