Przewozy pojazdami do 3,5 t – dokumentacja

Chcemy przewozić rzeczy pojazdami poniżej 3,5 t (samochodami dostawczymi). Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie kierowca podczas tego rodzaju przewozów?

Znaki drogowe – sprawdź, czy jesteś na bieżąco

Większość kierowców zapytana, czy zna znaki drogowe, stwierdzi, że oczywiście, zna. Czy aby na pewno? Rozporządzenie o znakach drogowych było w ciągu kilku ostatnich lat kilkakrotnie nowelizowane, ale, niestety, spora część kierowców nie śledzi tych zmian. Wielu z nich ma też wątpliwości, co komunikują niektóre znaki, znane im od lat. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł. Wyjaśniamy w nim najczęstsze wątpliwości związane ze znakami drogowymi – zarówno nowymi, jak i obowiązującymi od dawna.

Harmonogramy czasu pracy kierowców w przewozach regularnych osób

Prowadzisz przewozy regularne osób albo planujesz się ich podjąć? Musisz pamiętać, że przy takim rodzaju transportu masz obowiązek tworzenia harmonogramów czasu pracy kierowców. Jakie warunki muszą spełniać harmonogramy? Jaki jest najwygodniejszy i najłatwiejszy sposób, żeby je utworzyć? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dokumenty firmowe związane z czasem pracy kierowców – 4 problemy, 4 rozwiązania

Jeśli zatrudniasz pracowników, z reguły wprowadzasz w swoim przedsiębiorstwie dokumenty firmowe, które regulują ich pracę. Nie jest to łatwe – od zapisów w tych dokumentach zależy przecież cały skomplikowany proces zarządzania pracownikami, w tym kierowcami. Jak sobie poradzić z problemami dotyczącymi dokumentów firmowych?

Będzie więcej przywilejów dla pracowników?

Trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Nowe przepisy przewidują m.in. zmiany dotyczące urlopów oraz wypłaty wynagrodzeń.

Nadal możesz dostać zwrot opłaty za wydanie karty pojazdu

Sąd Najwyższy orzekł, że sprawy o zwrot opłaty za wydanie karty pojazdu nadal mogą być rozpoznawane przez sądy powszechne. Tam możesz się domagać zwrotu 435 zł.

NSA rozstrzygnął, kiedy powstaje przychód ze sprzedaży biletów miesięcznych

Bilety okresowe, np. miesięczne, są kupowane przez pasażerów w przedsprzedaży, w miesiącu poprzedzającym wykonanie usługi przewozu. Kiedy więc należy rozliczać koszty?

Ostrzejsze kontrole techniczne w Europie

Komisja Europejska chce surowszych kontroli technicznych pojazdów. Zdaniem KE poprawi to bezpieczeństwo na drogach. Dlatego KE zapowiada zaostrzenie przepisów.

Kupowanie samochodów na części a przepisy ustawy o odpadach

Przedsiębiorcy, którzy kupują stare samochody za granicą, żeby sprzedać je na części, muszą to robić zgodnie z przepisami o ochronie środowiska.