Niebezpieczeństwa związane z opłacaniem składek ZUS

Każdy przedsiębiorca ma wobec ZUS określone obowiązki. Jeśli ich nie wykonuje, grożą mu: płacenie odsetek, grzywny, utrata prywatnego majątku, a nawet więzienie. Żeby uniknąć tych niebezpieczeństw, trzeba być bardzo ostrożnym, a przede wszystkim wiedzieć, za co można być ukaranym i wystrzegać się tego.

Mandaty za wykroczenia drogowe – jak się obronić

Kiedy dostajemy mandat, wcale nie jest przesądzone, czy i ile będziemy musieli zapłacić. W zależności od tego, w jakich okolicznościach nas ukarano, mamy kilka możliwych dróg postępowania. Od tego, którą wybierzemy, będzie zależało, czy zapłacimy tyle, ile policjant wpisał na mandacie, czy mniej, czy w ogóle nic. Warto więc sprawdzić, które z możliwych wyjść jest najlepsze.

Czas jazdy kierowcy – 5 trudnych pytań i 5 prostych odpowiedzi

Ogólne normy czasu jazdy zna każdy przewoźnik i każdy kierowca. Jednak kiedy wgłębimy się w szczegóły, sprawa nie jest taka prosta. Na przykład wiadomo, że pierwszy odcinek podzielonej przerwy musi trwać co najmniej 15 minut. Ale po jakim czasie od wyruszenia w trasę można go zacząć? Albo pod jakimi warunkami można skorzystać z wyjątkowego odstępstwa od przepisów?

Zmiany w kwalifikacji wstępnej oraz przewozach osób

Kierowcy w wieku do 23 lat nie będą mogli przewozić pasażerów na dłuższych trasach. Ponadto aby przystąpić do kwalifikacji wstępnej, trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o wykonaniu badań.

Nowe kategorie prawa jazdy

Od 19 stycznia 2013 r. pojawią się dwie nowe kategorie prawa jazdy. Zmienią się także uprawnienia wynikające z kategorii B i B+E.

Rejestracja pojazdu z częściami z kradzieży

Starosta nie ma prawa odmówić rejestracji samochodu tylko dlatego, że są w nim części z innego pojazdu. Nie może twierdzić, że w związku z tym umowa na sprzedaż samochodu nie dokumentuje własności całego auta.

Wywrotka nie jest pojazdem specjalnym

Tak orzekł NSA. Stwierdził, że o zwolnieniu z podatku od środków transportowych dla pojazdów specjalnych decyduje ich specjalne przeznaczenie, a nie konstrukcja.

Przewozy regularne osób tylko z umowami o ulgach

Przewoźnikom, którzy nie podpiszą z samorządami umów w sprawie dopłat za bezpłatne lub ulgowe przejazdy, będzie grozić cofnięcie zezwolenia.

Zmiany w ustawie o VAT

Rząd zamierza wprowadzić w 2013 i 2014 r. ułatwienia w przepisach o VAT. Między innymi zmienione mają być zasady regulujące moment powstania obowiązku podatkowego i fakturowania.