Rozliczanie czasu pracy kierowców na podstawie danych z tachografu

Problemy z rozliczaniem czasu pracy kierowców to powszechna bolączka zarówno właścicieli firm transportowych, jak i osób zarządzających transportem. Nie dość, że trzeba umieć połączyć ze sobą zasady wynikające z przepisów polskich i europejskich, to jeszcze znać interpretację stosowaną przez służby kontrolne. Dlatego w tym artykule na przykładach wziętych z życia pokażemy, jak rozliczać czas pracy kierowców w konkretnych sytuacjach.

Najczęstsze problemy przewoźników z kontrahentami

Niestety, nie wszystkie kontakty z klientami przebiegają gładko. Zdarza się, że zlecający przewóz jest niezadowolony z usługi, nie płaci w terminie albo bezpodstawnie żąda dopełnienia jakichś formalności. W naszym tekście przedstawimy cztery takie sytuacje i podpowiemy, jak sobie w nich radzić.

Kontrola ZUS w firmie transportowej

Każdy płatnik składek musi liczyć się z kontrolą ZUS. Powinna więc być na nią przygotowana także każda firma transportowa. Jak przebiega kontrola ZUS w przedsiębiorstwach związanych z transportem? Co wolno inspektorowi? Co zrobić, gdy nie zgadzamy się z wynikami kontroli?

Niedoróbki w przepisach o przewozach nienormatywnych

Za pojazd bardziej przeładowany grozi mniejsza kara niż za samochód, który tylko nieznacznie przekracza wagę. Przewoźnikowi opłaca się więc mocniej przeładować pojazd, mimo że jest to bardziej szkodliwe dla dróg.

Dokumenty, które wybronią od kary ITD

Szkolenia i system kar oraz nagród to za mało, żeby uchronić się przez karą za naruszenia czasu pracy kierowców. Trzeba też gromadzić dokumenty potwierdzające ustalenia z kierowcami.

Łatwiej będzie założyć spółkę z o.o.

Wystarczy do tego bowiem dużo mniejszy niż dotychczas kapitał zakładowy. Stanie się tak, jeżeli Sejm przegłosuje zmiany w Kodeksie spółek handlowych. Nowe przepisy zakładają obniżenie kapitału zakładowego spółki z o.o. z obecnych 5.000 zł do symbolicznej złotówki.

Zmiany w dniach wolnych od pracy

Pracodawca nie będzie wypłacał pracownikom wynagrodzenia za początek choroby. Rodzice zyskają więcej wolnych dni na opiekę nad dzieckiem. Takie rozwiązania przewidują projekty nowelizujące przepisy Kodeksu pracy, które trafiły do Sejmu.

Nadchodzi termin na wniesienie opłaty środowiskowej

Do 31 stycznia 2013 r. trzeba wpłacić opłatę środowiskową za II półrocze 2012 r. i złożyć wykaz o zakresie korzystania ze środowiska.

W Turcji nowy system poboru opłat

Od 1 stycznia 2013 r. w Turcji działa nowy system poboru opłat na autostradach i mostach podlegających opłacie za przejazd.