Ciężarówka specjalistyczna a zwolnienie z rejestracji czasu pracy kierowców

Pytanie:

Mam  zestaw ciężarowy specjalistyczny o DMC powyżej 7,5 t, który służy do odwiertów przy pracach kanalizacyjnych. Składa się z dwóch pojazdów: samochodu, na którym są beczki i agregaty, oraz specjalistycznej przyczepy, na której znajduje się maszyna do odwiertu. Zestaw został zarejestrowany jako pojazd dwuskładowy. Pojazd ten wykorzystywany jest na potrzeby własne. Maszyny używamy wyłącznie przy remontach oraz budowie kanalizacji i wodociągów, czasami przy awariach.
Kierowca, prowadzący ten pojazd, w ciągu dnia wykonuje 30 minut jazdy - dojeżdża maszyną do miejsca pracy i na koniec dnia odprowadza ją na parking strzeżony. Przez pozostałą część dnia pracuje w innym charakterze lub ma czas wolny. W delegacjach zdarza się, że po dojechaniu na plac budowy pojazd nie jest używany przez kilka dni. Przejazdy odbywają się na trasach dłuższych niż 50 km od bazy.
Czy taki pojazd można uznać za zwolniony z rejestracji czasu pracy? Jeśli nie ma zwolnienia, to w jaki sposób kierowca musi dokumentować swój czas pracy w delegacji (brak możliwości dostarczenia zaświadczenia). Jeżeli jest zwolniony, to czy kierowca musi mieć zaświadczenie o prowadzeniu pojazdu zwolnionego?

Jeśli jesteś subskrybentem publikacji Firma transportowa
zaloguj się

Adres e-mail lub login:

Hasło:

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła ?

kliknij tutaj

Zostań subskrybentem publikacji Firma transportowa

ZOBACZ OFERTĘ