Zmiany w zezwoleniach na przejazdy pojazdami nienormatywnymi [E-BOOK DO POBRANIA]

Od 13 marca weszła w życie nowelizacja ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany są bardzo duże – większość dróg ma nośność do 11,5 t, zmienił się system zezwoleń na przejazdy nienormatywne, a także kategorie zezwoleń. I co jeszcze?

Czym różni się przestój ekonomiczny od kodeksowego [E-BOOK DO POBRANIA]

Przepisy przewidują dwa różne przestoje – jeden z Kodeksu pracy, a drugi z tarczy antykryzysowej. Czym się od siebie różnią? Przestój opisany w Kodeksie to przestój wynikający z nagłego i nieprzewidzianego zatrzymania działalności pracodawcy. Inny charakter ma natomiast przestój ekonomiczny określony w przepisach specustawy COVID. W tym przypadku przestój wynika bezpośrednio z sytuacji epidemicznej. Ten ostatni przestój może się wiązać z obniżoną pensją, choć inaczej liczy się jej podstawę. Zaś pracodawca ma szansę uzyskać wsparcie publiczne poprzez dofinansowanie pensji.

Sczytywanie danych z tachografów oraz kart kierowców w obliczu epidemii [E-BOOK DO POBRANIA]

Jak zostanie potraktowany przez służby kontrolne brak sczytania danych z karty kierowcy w terminie 28 dni? Otóż, obowiązujące przepisy przewidują możliwość odstąpienia od sankcjonowania w przypadku wystąpienia wyjątkowych okoliczności. Za taką wyjątkową okoliczność może być uznana sytuacja zagrożenia koronawirusem.

Jakie zmiany w obsłudze tachografów obowiązują od 20 sierpnia?

Przed wejściem w życie pakietu mobilności kontrolerzy bardzo łagodnie podchodzili do wymogu odnotowywania za pomocą wpisów manualnych innych aktywności poza jazdą. Jeśli na karcie, wykresówce lub wydruku wpisana była wyłącznie jazda i okresy odpoczynku, nie nakładali kar.

Pakiet mobilności wchodzi w życie – od kiedy musisz wprowadzić poszczególne zmiany?

Pakiet mobilności został opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE ostatniego dnia lipca, więc jego pierwsze przepisy wchodzą w życie 20 sierpnia br. Następne zmiany zaczną obowiązywać stopniowo w kolejnych latach. Zobacz, na kiedy masz się przygotować do każdej z nich.

Odstępstwa od norm czasu jazdy [PLAKAT DO POBRANIA]

Mamy dla Ciebie plakat z przejrzystą grafiką, która obrazuje, na co uważać przy korzystaniu z odstępstw od norm czasu jazdy zawartych w rozporządzeniu nr 561/2006.

Instrukcja skutecznej dezynfekcji rąk [PLAKAT DO POBRANIA]

Mamy dla Ciebie plakat, który pokazuje, jak skutecznie dezynfekować ręce, żeby pozbyć się koronawirusa. Wydrukuj i rozdaj kierowcom albo po prostu prześlij im plik.